Në luftë më Koronavirusin/ Fillon trajtimi i të infektuarëve me plazmën e pacientëve të shëruar

Në luftë më Koronavirusin/ Fillon trajtimi i të infektuarëve me plazmën e pacientëve të shëruar

10:47, 26/03/2020

FDA miraton trajtimin e parë të koronavirusit amerikan: Mjekët në të gjithë SHBA tani mund të trajtojnë amerikanët më të sëmurë me plazmë nga pacientët e rikuperuar

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Sh.B.A miratoi të martën trajtimin e parë në SHBA për koronavirusin që ka infektuar më shumë se 50,000 amerikanë: plazma e gjakut nga njerëzit që kanë pastruar infeksionin.

Plazma e gjakut nga pacientët e rikuperuar COVID-19 është e pasur me antitrupa sistemi i tyre imunitar është zhvilluar për të luftuar infeksionin.

Kina filloi të përdorë metodën shekullore për të trajtuar pacientët e saj muajin e kaluar, dhe Guvernatori i Nju Jorkut Andreë Cuomo njoftoi të hënën se plazma do të testohej atje për të trajtuar më të sëmurët e shtetit më shumë se 25,000 pacientë me koronavirus.

Ku trajtimi mund të jetë shpresa më e mirë për pacientët me sëmundje të rëndë COVID-19 ndërsa shkencëtarët punojnë për të zhvilluar trajtime të reja, specifike për sëmundjen dhe për të testuar ilaçe eksperimentale si klorokuin dhe remdesivir.

‘Duke pasur parasysh urgjencën e shëndetit publik që ka shkaktuar shpërthimi COVID-19 dhe ndërkohë që provat klinike janë duke u zhvilluar, FDA aporovon përdorimin e plazmës së njerëzve të rikueruar nga koronavirusi tek pacientët e infektuar të cilët ndodhen në rrezik për jetën”, tha agjensia në një deklaratë, megjithëse secialistët pranuan se nuk funksionon për çdo sëmundje.

Ky trajtim u përdor për të luftuar kundër Fruthit, SARS dhe Ebolës dhe tani me shpresën se do funksionojë edhe për COVID-19.

Mjekët në Kinë përdorën këtë trajtim që në fillim të shpërthimit. Ky trajtim quhet 'serum konvalensent',  sot, i njohur si plazma e dhuruar-nga të mbijetuarit e virusit të ri.

Nuk ka asnjë garanci se do të funksionojë.

"Ne nuk e dimë si do shkojë, por dëshmitë historike janë inkurajuese," i tha Dr. Arturo Casadevall nga shkolla e shëndetit publik të Universitetit Johns Hopkins për Associated Press.

“FDA është duke punuar në mënyrë të shpejtë për të lehtësuar zhvillimin dhe disponueshmërinë e plazmës convulsive”, tha një zëdhënës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco