Kërkime shkencore mbi koronavirusin/ Franca do investojë 5 miliardë euro

Kërkime shkencore mbi koronavirusin/ Franca do investojë 5 miliardë euro

18:45, 19/03/2020

Qeveria franceze tha të enjten se do të investojë një shtesë prej 5 miliardë eurosh (5.4 miliardë dollarë) në programe kërkimore shkencore gjatë dekadës së ardhshme, me një të pestën e asaj të caktuar për sektorin e shëndetësisë, për të përgatitur vendin për epidemitë e ardhshme.  

Për më tepër, vendi do të krijojë një fond urgjente 50 milion € për të trajtuar koronavirusin pandemik aktual, i cili ka vrarë 264 njerëz deri më tani në Francë, raporton Reuters.  

Franca tani është në ditën e tretë të bllokimit për të luftuar përhapjen e sëmundjes.  

"Kriza Covid-19 është një kujtesë e natyrës jetike të kërkimit shkencor dhe thekson nevojën për të investuar masivisht për një afat të gjatë," tha Presidenti Francez Emmanuel Macron në llogarinë e tij në Twitter.  

"Unë kam vendosur të rrisë programin tonë të kërkimit me pesë miliardë euro, një përpjekje e paparë që nga periudha e pas luftës," shtoi ai.  

Presidenti po vizitonte institucionet shëndetësore në Paris të enjten.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco