Pse i je turrur të ëmblave?! E ka një arsye, e ka dhe një zgjidhje!

Pse i je turrur të ëmblave?! E ka një arsye, e ka dhe një zgjidhje!

13:29, 17/02/2020

Nëse konsumoni shumë sheqer dhe yndyrna jo të shëndetshme, kjo mund të ndodhë për shkak se nuk po flini mjaftueshëm. Kështu thotë një studim i botuar sot në Journal of the American Heart Association.

Studiuesit nga Qendra Mjekësore Irving University University Columbia ekzaminuan lidhjet midis cilësisë së gjumit dhe modeleve dietike të afro 500 grave që morën pjesë në programin AHA Go Red for Women, një studim një vjeçar për modelet e gjumit dhe rrezikun kardiovaskular te gratë.

Ata dolën në përfundimin se sa më e dobët cilësia e tyre e gjumit dhe sa më pak që flinin, aq më shumë gratë konsumonin sheqerna, yndyrna të ngopura dhe kafeinë. Sipas studiuesve, gjetjet janë të rëndësishme sepse gratë janë në rrezik të lartë për obezitetin dhe çrregullimet e gjumit, të cilat mund të nxiten nga një konsum i lartë ushqimi.

Ushqimet me sheqerna të shtuar dhe yndyrnat jo të shëndetshme janë gjithashtu të lidhura me kushtet shëndetësore dhe sëmundjet, përfshirë diabeti tip 2, sëmundjet e zemrës dhe mbipesha.

"Në shoqërinë tonë moderne, ne shpesh punojmë vonë, hamë vaktet tona vonë dhe ndonjëherë gjumi lihet menjanë dhe harrohet sa i rëndësishëm është për shëndetin tonë," tha Dr. Brooke Aggarwal, autori kryesor i studimit dhe profesor asistent i shkencave mjekësore në Kolegjin e Mjekëve dhe Kirurgëve të Universitetit Columbia Vagelos.

“Studimi ynë thekson në të vërtetë rëndësinë e gjumit të mirë dhe cilësor për administrimin e peshës trupore, si dhe parandalimin potencialisht të sëmundjeve të zemrës te gratë.”/g.s.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco