Po mendoni të mbani dietë? Atëherë këto 9 ushqime bëni mirë t’i harroni

Po mendoni të mbani dietë? Atëherë këto 9 ushqime bëni mirë t’i harroni

08:50, 05/11/2019

Kur ndërmerrni një dietë është shumë e rëndësishme të zgjidhni me kujdes ushqimet që prezantojmë çdo ditë. Ka disa ushqime, të tilla si kos, vaj kokosi ose vezë, të cilat ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme por ka edhe ushqime që nuk duhen konsumuar asnjëherë. Le ta zbulojmë së bashku:

1.Patate të skuqura

Patatet janë të shëndetshme dhe ju ngopin, por patatet e skuqura nuk janë një ushqim i shëndetshëm. Ato kanë shumë kalori dhe, ju e dini, një të çon në një tjetër, kështu që ju do të hani shumë, pa e kuptuar as vetë. Në shumë studime është treguar se konsumi i patateve të skuqura është i lidhur me një shtim të peshës. Një studim në veçanti zbuloi gjithashtu se një pjesë e patateve mund të shkaktojnë më shumë shtim në peshë se çdo ushqim tjetër. Përveç kësaj, patatet e pjekura, ose të skuqura mund të përmbajnë substanca kancerogjene që quhen alkilamide. Kjo është arsyeja pse është shumë më mirë të hani patate të ziera.

2.Pije të ëmbla

Pijet e ëmbëlsuara me sheqer siç janë pijet e gazuara janë një nga ushqimet më pak të shëndetshme në botë. Ato mund të kenë efekte shkatërruese në shëndetin tuaj, nëse konsumohen në sasi të tepërt. Edhe pse pijet me sheqer përmbajnë shumë kalori, truri juaj nuk i identifikon ato si ushqim i sigurtë. Këto kalori nuk do ju bëjnë të ndjeheni të ngopur dhe nuk do të hani më pak për të kompensuar, do të përfundoni duke shtuar këto kalori në të ardhurat tuaja normale. Nëse vërtet keni ndërmend të humbni peshë, duhet të hiqni dorë plotësisht nga pijet me sheqer.

3.Bukë e bardhë

Buka e bardhë është shumë e rafinuar dhe shpesh përmban shumë sheqerna të shtuara. Ka një indeks të lartë glicemik dhe mund të rrit nivelin e sheqerit në gjak. Një studim i 9267 personave zbuloi se ngrënia e dy feta (120 gram) bukë e bardhë në ditë rrit rrezikun e shtimit të peshës dhe mbipeshes me 40%. Për fat të mirë, ka shumë alternativa të shëndetshme për bukën e bardhë. Njëra është buka e drithërave, e cila është ndoshta buka më origjinale në treg. Mos harroni se të gjitha llojet e bukës së bardhë përmbajnë gluten.

4.Pothuajse të gjitha lëngjet e frutave

Shumica e lëngjeve të frutave që gjeni në supermarket kanë pak të përbashkëta me vetë frutat. Lëngjet e frutave janë shumë të përpunuara dhe ëmbëlsohen me sheqer. Në fakt, ato mund të përmbajnë të njëjtën sasi sheqeri dhe kalori si pijet e gazuara, nëse jo më shumë. Ato gjithashtu nuk kanë fibra dhe nuk ka nevojë t’i përtypni ato. Kjo do të thotë që një gotë me lëng portokalli nuk do t’ju kënaqë si një portokall, do të jetë më e lehtë të merrni sasi të mëdha të tij në më pak kohë. Qëndroni larg nga lëngjet e frutave dhe hani fruta të vërteta.

5.Biskota dhe ëmbëlsira

Ëmbëlsirat, biskotat janë të mbushura me përbërës të dëmshëm si sheqerin e shtuar dhe miell. Ato gjithashtu mund të përmbajnë yndyrna të hidrogjenizuara artificiale, të cilat janë shumë të rrezikshme dhe shkaktojnë sëmundje të ndryshme. Biskotat dhe ëmbëlsirat nuk kënaqin shumë dhe do të keni përsëri uri menjëherë pasi të keni ngrënë këto ushqime me shumë kalori dhe pak lëndë ushqyese.

6.Disa lloje të alkoolit (veçanërisht birra)

Alkooli sjell më shumë kalori sesa karbohidratet dhe proteinat, rreth 7 kalori në gram. Sidoqoftë, marrëdhënia midis alkoolit dhe shtimit në peshë nuk është ende shumë e qartë. Pirja e alkoolit në mënyrë të moderuar është e mirë dhe në të vërtetë shoqërohet me ulje të peshës. Pirja shumë, nga ana tjetër, shoqërohet me shtim më të madh të peshës. Lloji i alkoolit që bën ndryshimin: birra mund të shkaktojë shtim në peshë, por pirja e sasive të moderuara të verës mund të jetë e dobishme.

7.Akullore

Akullorja është tepër e mirë, por shumë e dëmshme. Ka shumë kalori dhe pothuajse të gjitha llojet kanë shtim sheqeri. Një pjesë e vogël e akullores është e mirë herë pas here, por problemi është se është shumë e thjeshtë të konsumosh sasi të mëdha njëherësh. Provoni ta bëni vetë akullore, duke përdorur më pak sheqer dhe përbërës më të shëndetshëm si kos dhe frutat.

8.Pica

Pica është një ushqim i shpejtë shumë i njohur. Sidoqoftë, picat në treg nuk janë aspak të shëndetshme. Ato kanë shumë kalori dhe shpesh përmbajnë përbërës të dëmshëm. Nëse dëshironi të shijoni një fetë pica, provoni ta bëni atë në shtëpi duke përdorur përbërës origjinal. Edhe salca e bërë në shtëpi do të jetë më e shëndetshme, pasi salcat e gatshme mund të përmbajnë shumë sheqer.

9.Bar kafe speciale

Kafja përmban shumë substanca biologjikisht aktive, veçanërisht kafeinën. Këto substanca mund të shpejtojnë metabolizmin tuaj dhe t’ju ndihmojnë të digjni yndyrën, të paktën në një afat të shkurtër. Sidoqoftë, efektet negative të shkaktuara nga shtimi i përbërësve të dëmshëm si kremi artificial dhe sheqeri tejkalojnë efektet pozitive. Kafe ekspres ka shumë kalori dhe nuk janë më të mira se pijet e gazuara. Kaloritë e tyre mund të përputhen me ato të një vakti të plotë. Nëse ju pëlqen kafja është më mirë ta merrni thjesht nëse po përpiqeni të humbni peshë. Është gjithashtu mirë të shtoni pak krem ??ose qumësht. Por shmangni shtimin e sheqerit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco