Cigaret elektronike shkaktojnë viktimen e tretë Foto e marrë nga: vaping360.com

Cigaret elektronike shkaktojnë viktimen e tretë

23:18, 06/09/2019

Është regjistruar vdekja e personit të tretë në SHBA për shkak të një sëmundje serioze të mushkërive, që lidhej me përdorimin e cigareve elektronike.

Ka qindra përdorues të cigareve elektronike, veçanërisht konsumatorët e rimbushjes së kanabisit, të cilët kanë pasur probleme me mushkëritë.

Sipas autoriteteve të Nju Jorkut, sëmundjet mund të shkaktohen nga një substancë që përmban vitaminë E.

Kjo substancë  zakonisht futet si shtesë në rimbushjet e marijuanës në tregun e zi.

Sidoqoftë, autoritetet federale nuk e kanë konfirmuar ende përfshirjen e ndonjë produkti ose lënde në këto raste të sëmundjes së mushkërive.

Të prekurit janë kryesisht të rinj, të cilët janë paraqitur në urgjencë me simptoma të tilla si vështirësi në frymëmarrje, lodhje ekstreme, kollitje dhe dhimbje në gjoks.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco