Antraksi/ Rikthehet sëmundja e plasjes tek kafshët në Gjirokastër, preken edhe tre persona në Përmet

Antraksi/ Rikthehet sëmundja e plasjes tek kafshët në Gjirokastër, preken edhe tre persona në Përmet

17:37, 04/07/2019

ËshtĂ« rikthyer nĂ« qarkun e GjirokastrĂ«s sĂ«mundja e Antraksit apo e njohur ndryshe si sĂ«mundja e plasjes, qĂ« prek bagĂ«titĂ« e imta. Infektimi i kullotave po shkakton dĂ«me tek tĂ« imtat dhe vatrat e reja nga sĂ«mundja e antraksit, janĂ« shĂ«nuar dy ditĂ« mĂ« parĂ« nĂ« fshatin Bulo qĂ« Ă«shtĂ« pjesĂ« e BashkisĂ« sĂ« LibohovĂ«s.

Menjëherë specialistët e Drejtorisë së Bujqësisë në Gjirokastër, kanë izoluar vatrën e semundjes, duke shmangur kontaktin me njerëzit apo dhe me konsumatorët e mundshëm. Antraksi fillimisht u konstatua në kullotën e bariut Avdul Avdulaj, ku para disa javësh kishin ngordhur tre bagëti të imta. Ndërsa ditët e fundit rastet e përhapjes së antraksit janë shtuar në nivele shqetësuese në këtë zonë.

“Fillimisht ngordhĂ«n 2 ose 3 kokĂ« dele, por unĂ« kujtova se janĂ« helmu nuk e vura re se ju ka rĂ«nĂ« plasja. Pas 3 ditĂ«sh mĂ« ngordhen edhe 3 dele tĂ« tjera, lajmĂ«rova doktorin, pastaj pavarsisht se doktori j’u bĂ«ri vaksina ato ngordhĂ«n prap. PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« sivjet ju ka rĂ«nĂ« kjo sĂ«mundje nuk mĂ« ka bĂ«rĂ« ndonjĂ«herĂ« tjetĂ«r vaki”, shprehet Avdul Avdulaj, raporton Report TV.

Një tjetër bari shpreh shqëtësimin për përhapjen e antraksit duke rrezikuar kullotate bagëtive.

“ËshtĂ« njĂ« dĂ«m i madh se po filluan mund tĂ« ngordhin shumĂ« dele, pataj pĂ«rhapet nĂ« zonĂ« edhe hajde munde sĂ«mundjen pastaj. Prandaj duhet tĂ« jetĂ« nĂ« vrejtje tĂ« doktorave dhe duhet qĂ« vaksinat tĂ« bĂ«hen çdo vit pĂ«r plasje. NdĂ«rsa edhe ne çobanĂ«t duhet tĂ« jemi mĂ« tĂ« kujdesshĂ«m”, shprehet Petref Avdulaj.

Në total janë gjithsej 11 bagëti që kanë ngordhur ditët e fundit në stanin e Avdul Avdulajt ndërkohë që rastet i janë nënshtruar masave të karantinës. Shërbimi Veterinar ka dërguar vaksina si mjete të vetme parandaluese për të shpëtuar nga kjo sëmundje e transmetueshme edhe tek njerëzit përmes konsumit te mishit të kafshëve. Krahas vaksinimit, është operuar edhe me groposjen e kafshëve të infektuara apo dhe me djegien e tyre.

Bagëtitë e imta, delet dhe dhite në Gjirokastër preken shpesh nga sëmundja e plasjes si pasojë e infektimit nga bacilli i plasjes mikrob i cili qëndron aktiv 40 vjet nga momenti fillestar që nuk është eleminuar. Në kushtet e sotme me temperatura të larta, plasja gjen favorizim. Një javë më parë, katër rastet e para u konfirmuan në Sukë të Përmetit ku pati edhe tre persona të infektuar nga kjo sëmundje por pa probleme serioze për jetën. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco