Edhe burrat kanë një cikël mujor, thotë studimi i fundit

Edhe burrat kanë një cikël mujor, thotë studimi i fundit

21:18, 09/06/2019

Edhe pse duhet e pabesueshme dhe e vështirë për t’ besuar edhe meshkujt kanë një cikël mujor.

Ashtu si femrat që për disa ditë në muaj kanë disa ditë në muaj që kalojnë një cikël.

Gjatë këtyre ditëve, ata nuk ndihen si burra. Kjo sepse gjatë muajit niveli hormonal në trupin e meshkujve ndryshon.

Endokrinologu sllovak Peter Celec, i Universitetit Comenius të Bratislavës ka publikuar një studim, i cili e argumenton këtë gjë.

Ai thotë se nuk janë vetëm femrat ato që kanë një cikël, por edhe meshkujt. Vetëm se meshkujt gjatë ciklit të tyre mujor nuk kanë gjakderdhje, por ndryshimi hormonal ndodh.

Tek meshkuj, protagonisti kryesor i luhatjeve hormonale, të cilat regjistrohen mesatarisht katër herë në ditë, është testosteroni, një hormon mashkullor i rëndësishëm për zhvillimin e karakteristikave seksuale.

Gjatë ditëve të muajit që meshkujt kalojnë ciklin e tyre hormoni i testosteroni bën që meshkujve t’u ndryshojë dhe humori.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco