Ja çfarë do të gatuajmë sot

Ja çfarë do të gatuajmë sot

06:35, 22/05/2019

Perberesit per 4 persona

400g gjizë me kripë
• 500g domate të pjekura mirë
• lëng zarzavatesh të ziera afërsisht
një litër
• 1 tufë borzilok
• 1-2 thelpinj hudhre
• spec djegës pluhur
• vaj ulliri, kripë, piper
• spec djegës i freskët-sipas
dëshirës
• bukë e ndenjur

Përgatitja:

1.Në një tenxhere ku kemi hedhur 4 lugë vaj ulliri, skuqim hudhrën dhe kur të ketë marrë ngjyrë, e heqim. Shtojmë gjizën, pak spec djegës pluhur dhe i lëmë të skuqen për 2-3 minuta, duke i përzier herë pas here derisa gjiza të marrë shijen e specit.

2.Shtojmë domatet, të cilave ua kemi hequr lëkurën dhe i kemi prerë në kubikë, dhe lëngun e zarzavateve të ziera. I shtojmë kripë dhe e lëmë të marrë valë për rreth 20 minuta ose derisa supa të trashet. Nëse ju pëlqen shumë kremoze, kalojeni supën bashkë me lëngun në mikser. Bukën e presim në kubikë të trashë 1 cm dhe disa prej tyre i vendosim në fund të çdo pjate. Më pas hedhim supën dhe i përfundojmë pjatat duke i zbukuruar me gjethe borziloku të freskët, copa speci djegës të freskët, vaj ulliri dhe kubikë buke.

E shërbejmë të vakët.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco