Studimi/ Të bësh punët e shtëpisë çdo ditë nga 30 minuta, mund të zgjasë jetën Foto ilustruese

Studimi/ Të bësh punët e shtëpisë çdo ditë nga 30 minuta, mund të zgjasë jetën

10:24, 19/05/2019

Një studim i Universitetit të Floridës ka treguar se shpenzimi i të paktën 30 minutave në ditë duke bërë punët e shtëpisë është e mirë për shëndetin tuaj dhe mund të bëjë që ju të jetoni më gjatë!

Detyrat e familjes nuk janë aktivitete shumë atraktive për shumicën dërrmuese të njerëzve. Larja e enëve, pastrimi i shtëpisë ose larja e rrobave janë gjëra që kurrë nuk jemi të interesuara për të bërë, përveç kur zgjoheni të frymëzuar ose ne duhet ta lehtësojmë dhimbjen e ndonjë problemi.

Megjithatë, nëse doni të jetoni një jetë të gjatë, mund të dëshironi të rishikoni përkushtimin tuaj për punët e shtëpisë.

Hulumtuesit studiuan gjithsej 6,000 njerëz, të moshës 65 deri 99 vjeç, për tre vjet. Gjatë periudhës së studimit, pjesëmarrësit kryen disa teste për të përcaktuar efektet e ushtrimeve në rutinën e tyre dhe rezultatet treguan se të paktën 30 minuta përmirësim ditor në aktivitetet në shtëpi mund të përmirësojë jetëgjatësinë deri në 12%. Dhe, nëse shpenzoni më shumë se 30 minuta në ditë duke i bërë ato, është rreth 39%.

“Ne nuk duhet të garojmë me maratonë që të ndihen mirë”, thotë kreu i studios Andrea LaCroix.

Ai gjithashtu shpjegoi se punët e shtëpisë janë të lidhura drejtpërdrejt me aktivitetin fizik, thelbësor për ruajtjen e shëndetit tonë.

Çfarë lajmesh, eh?! Ne duhet të mësojmë të vlerësojmë të gjitha enët në lavaman dhe rrobat në shportë dhe falënderojmë nënat tona gjatë gjithë kohës që na thonë të kujdesemi për shtëpinë, sepse kjo na ndihmon të jetojmë më gjatë.

Kur kujdesemi për shtëpitë tona, përveç mbajtjes së tyre gjithmonë të pastër dhe me energji pozitive, ne gjithashtu garantojmë një jetë pak më të gjatë!

Studimi u zhvillua vetëm me gra, por ne të gjithë përfitojmë nga një shtëpi e organizuar dhe e lumtur, prandaj të gjithë duhet të japim kontributin tonë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco