Ja çfarë do gatuajmë sot

Ja çfarë do gatuajmë sot

06:45, 14/05/2019

Përbërësit:
 2 lugë vaj ulliri
 1 qepe
 225 g kërpudha
 2 gota spinaq
 1 gotë suxhuk i grirë
 425 g gjizë
 1/3 gotë djathë parmezan
 ½ lugë kripë
 ¼ lugë qimnon
 ¼ lugë kripë

Udhëzimet:

Ngrohni furrën në 235?C, ndajeni brumin e picës në 8 pjesë dhe formësoni në një rreth 20 cm.

Në një tigan ngrohni vajin në temperaturë mesatare, shto qepën, kërpudhat dhe gatuaj për 5-7 minuta derisa perimet fillojnë të zbuten.

Shtoni spinaqin dhe vazhdoni të gatuani për rreth 2 minuta.

Në një enë të madhe përzieni suxhukun e pjekur, gjizën, djathin parmezan, kripën, qimnonin, kripën dhe përzierjen kërpudha-qepë.

Për të bërë picën calzone, vendos përzierjen në mes të brumit dhe mbështillni brumin.

Piqeni për 15-20 minuta deri të marrë ngjyrë kafe të artë.

Preni calzonen në mes para se ta shërbeni.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco