Shkencëtarët: Putheni partnerin çdo ditë dhe jetoni më gjatë

Shkencëtarët: Putheni partnerin çdo ditë dhe jetoni më gjatë

19:16, 10/05/2019

Një puthje në ditë mban mjekun larg – ndonëse kjo mund të tingëllojë si ekzagjerim, me të vërtetë është e vërtetë.

Përveç se mund të jetë një nga përvojat më të kënaqshme në jetën tuaj, puthja poashtu sjell një mori përfitimesh tjera.

Shkencëtarët thonë se nga puthjet e çdo ditshme mund të keni jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme.

Më poshtë keni disa fakte për atë se si ndikon puthja në cilësinë e jetës.

Image

Puthja lehtëson alergjinë

Image

Puthja largon stresin

Image

Puthja djeg kalori

Image

Nëse putheni ju do të dukeni më të rinj

Image

Puthja ndalon sëmundjen e mushkërive

Image

Puthja zvogëlon presionin e gjakut

Image

Puthja lehtëson dhimbjen e kokës

Image

Puthja nxit sistemin imunitar

Image

Puthja parandalon prishjen e dhëmbëve

Image

Bonus: Duke u puthur mund ta përmirësoni produktivitetin tuaj

Një studim gjerman tregoi se burrat që puthin gratë e tyre çdo mëngjes priren të jenë më produktive në punë, të jenë më pak të sëmurë dhe të kenë më shumë para.

Përveç kësaj, puthjet në mëngjes rrisin vetëbesimin tuaj dhe 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco