Ja çfarë do gatuajmë sot

Ja çfarë do gatuajmë sot

07:05, 20/04/2019

Përbërësit:

 400 g makarona
 1 fetë djathë deleje
 3 kungulleshka
 3 qepë të vogla
 4 lugë vaj ulliri
 Kikirikë
 Borzilok
 Kripë
 Piper

Përgatitja:

Pastroni dhe prisni në feta kungulleshkat. Prisni edhe qepën në copa të vogla katrore. Hidhni në një tigan 4 lugë vaj ulliri dhe skuqni qepën.

Pasi të marrë ngjyrën karakteristike, shtoni edhe kungulleshkat, kripën, piperin. Ulni zjarrin që të skuqen së bashku për 5 minuta.

Hidhni në një mikser borzilokun, një pjesë nga kungulleshkat dhe gjysmën e djathit, derisa të krijohet një masë e plotë.

Në një tenxhere, zieni makaronat, kullojini, shtoni salcën e përgatitur, pak vaj dhe pjesën e mbetur të kungulleshkave.

Hidhni pak vaj në një tavë dhe shtoni makaronat, kikirikët dhe pjesën e mbetur të djathit.

Piqeni tavën në furrën e ngrohur më parë, për rreth 35 minuta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco