VIDEO/ 5 arsye pse duhet të flini në krahun e majtë

VIDEO/ 5 arsye pse duhet të flini në krahun e majtë

21:45, 12/03/2019

Historikisht është këshilluar që të flihet gjumë në krahun e djathtë.

Kjo për arsye se nuk ushtrojmë tension në anën e zemrës, por ekspertët rendisin pesë arsye për të mos e bërë më këtë gjë.

InSalut jep me detaje arsyet:

1- Një qarkullim më të mirë limfatik-Sistemi limfatik transporton më lehtësisht toksinat nëse ato drejtohen drejt anës së majtë të trupit

2- Ndryshe nga sa thuhej, është më mirë për zemrën-Për zemrën është më mirë të pompojë gjak përgjatë trupi kur aorta është e orientuar drejt anës së majtë të trupit.

3- Përmirëson tretjen-Nëse flini në të majtë acidet gastrite nuk pësojnë rikthim në ezofag pasi kjo e fundit lidhet me stomakun në anën e djathtë. Fjetja në të majtë përmirëson tretjen dhe shmang djegien e stomakut.

4- Veçoritë anatomike- Stomaku dhe pankreasi shtrihen në anën e majtë të trupit. Nëse flejmë në anën e djathtë stomaku tenton të ushtrojë tension mbi pankreasin duke penguar aktivitetin.

5- Një lehtësim për shpretkën-Gjatë gjumit toksinat transportohen drejt shpretkës më lehtë në anën e majtë, dhe mund të largohen në mënyrën më të mirë nga organizmi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment