Lajmi i fundit

EMRI/ Do kthehej sot në Shqipëri, shqiptari gjendet i vdekur në rrugë

26 ndryshime të vogla që kanë ndikim të madh në shëndetin tuaj

26 ndryshime të vogla që kanë ndikim të madh në shëndetin tuaj

21:58, 09/02/2019
A+ Aa A-

Bëni përpjekje për të bërë një ndryshim të madh në jetën tuaj në përpjekje për të pasur shëndet më të mirë-por ja disa këshilla që vinë nga disa ndryshime të vogla

Ndryshimet e vogla zakonisht janë një rutinë e zakonshme që mund të këtë impakt të madh në shëndetin tënd, kështu që ndryshoni ato, thotë Michele O’Connor.

Merrni një pjatë më të vogël se më parë

Njerëzit janë 22 për qind më pak kur zëvendësojnë pjatat më të vogla gjatë darkës në 12 diametër-tani një masë mesatare në Britani-me pjata 10she, të cilat janë përdorur një dekadë më parë. Psikologjikisht, më mirë është ta keni një pjatë të vogël të mbushur se një të madhe të pambushur.

Ndërroni qeset e plastikes me ato të letrës

Ne mund ta shpëtojmë planetin duke mos përdorur qese plastike, por ne mund ta rrezikojmë shëndetin tonë, thotë ekspertja e higjienës, Dr Lisa Ackerley. Një studim i fundit ka zbuluar se ka një numër të madh të baktereve të dëmshme në qeset e ricikluara.  “Kur gjatë ushqimit merrni shpezë, mish dhe perimet me rrënjë në një qese, të cilat mbajnë baktere potencialisht të dëmshme para se këto ushqime të konsumohen”, këshillon ajo.

Ndryshoni pastën për një pastrim të thatë-s’paku në minutën e parë

Kjo është një metodë me efektive për largimin e gurëve, sipas një studimi të publikuar nga Shoqata Dentare e Amerikës, ku rezultoi se 67 për qind e njerëzve kishin më pak gurë brenda gjashtë muajve. Duket se pastrimi i thatë është i mirë-jo për gjatë-por që në mëngjes përdoret pa pastë dhëmbësh. Por, pasi bëni këtë pas 60 sekondash pastroni dhëmbët më pastë.

Mesazhet apo një loje në telefon

Nëse ju duhet që të shikoni telefonin e mençur vazhdimisht, lojërat janë më të mira pasi që aktivizojnë trurin e juaj, për dallim nga rrjetet sociale që nuk e bëjnë. Kjo përmirëson kujtesën dhe ka mundësi për të reduktuar rrezikun nga gjërat psikike, kurse sipas një studimi që është bërë nga Universiteti i Cambrirge, përdorni lojëra pa para si; ­Luminosity, Peak dhe Elevate.

Image

Patate të bardha apo të ëmbla

Patatet e ëmbla kanë më pak kalori, kanë më shumë fibra dhe rrisin imunitetin-ju japim vitaminë E. Provojeni një kombinim të patës së ëmbël dhe pastave-me gjalpë, djathë me myshqe apo të bardhë.

Çanta me një krah apo me dy krah

Bartja e një sasia të madhe nga vetëm një anë të trupit shkakton çekuilibër në strukturën muskulore, duke dëmtuar qafën, krahun dhe shkakton dhimbje të shpinës. Andaj merreni çantë me dy litarë e cila e shpërndan peshën në mënyrë diagonale në tërë trupin.

Biçikletë me drita statike apo drita ndezëse

Përdorimi i dritës ndezëse pas ju bën 2.4 herë më të dukshme, me tetë aksidente më pak nga 10 me biçikletë që ndodhin gjatë ditës, pasi që ajo rri ndez natën dhe ditën.

Larjet në temperaturë të ulët apo të lartë

“Pastroni peshqirët në një temperaturë s’paku 60 gradë Celsius dhe shtrini në një krevat që ato ti mbysin bakteret, viruset dhe kërpudhat”, thotë Dr Ackerley. “Për pantallonat dhe çorapet që nuk mund të rezistojnë këtë nxehtësi, shtoni në makinën e larjes pak aditivë, siç është pastruesit Dettol antibakterial për një larje me temperaturë me të ulët”.

Pemë apo mish

Ne i shohim perimet dhe perimet bishtajore duke i shoqëruar me mish. Në vend të kësaj ne duhet ti konsumojmë atë në vaktin kryesor, thonë ekspertët. Zvogëloni grurin për thjerrëzat, pulat për qumështin e sojës, apo qebapët për sallatat dhe bëni perimet si ylli kryesor për pjatën e juaj. Provoni patate të pjekura të ëmbla, patëllxhan, kërpudha, speca dhe qepë me pesto dhe feta të ndara.

Shëtitje në qetësi apo shëtitje me muzikë

Të rriturit të cilët ecin ngadalë kanë dy herë më shumë gjasa të vdesin nga sëmundjet e zemrës për dallim nga ata të cilët ecin me një ritëm më të shpejt, tregon një studim i fundit. Shkarkimi i një liste inkurajon një ecje më të shpejt për shkak se një këngë ka 100 rrahje në minutë që rrit në mënyrë dramatike lëvizjen, motivimin dhe po ashtu shërben si një zbavitje për të harruar problemet.

Image

Pastrim me lëkurë apo sfungjer

Një studim fillestar nga “Washroom Hygiene” ka zbuluar se 20 për qind e pastruesve të lëkurës kanë më shumë mikrobe se mesatarja e një dorëze të tualetit. Pra, pastruesit me lëkurë janë shumë më të rrezikshëm se sa sfungjerët që janë perfekt për ta pastruar dyshemenë dhe banjën. Shmangeni vendosjen e qeseve në tokë në publik-përdorni një grep pas derës tuaj. Po ashtu bëjeni shprehi që ti pastroni qeset e juaja antibakteriale.

Lëngje frutash apo fruta

Lëngjet e frutave janë plot sheqer dhe nuk janë-aq të shëndetshme sa ta konsumoni një frut të tërë. Frutat e freskët po ashtu janë të mbushur plot me fibra dhe të mira të tjera.

Pastrimi i dhëmbëve pas mëngjesit apo pas

Dentistët kanë paralajmëruar se acidi në ushqim dhe pije bën që smalti i dhëmbëve të zbutet. Si rezultat, pastrimi i dhëmbëve menjëherë pas ushqimit thjesht e heq smaltin e dobësuar. Për shkak se duhet një orë që PH i gojës të ri balancohet pas ushqimit, është më mirë që të lani dhëmbët para mëngjesit dhe mandej ti pastroni ata vetëm me larje të thjesht goje, transmeton GazetaExpress.

Çokollata me qumësht apo e zezë

“Sa më e lartë që është përqindja e kakaot, aq më mirë”, thotë trajneri i shëndetit Olly Leicester. “për shembull, 85 për qind e çokollatës së zezë ka vetëm 10 për qind sheqer, krahasuar më 50 për qind më shumë që ka çokollata me qumësht”. Ushqimi me përmbajtje bakër, fosfor, magnezium, hekur dhe mangan janë gjithashtu me të shumtë tek çokollata e zezë.

Verë me pijë të gazuara apo verë e pastër

Alisa Frank, hipnoterapiste dhe autore e librit “Cut the Crap and Feel Amazing”, thotë: Vera e pastër ju jep ndjenjën se po pini një pije “të rëndësishme” por uji është më i shëndetshëm për të liruar kaloritë”. Përzijeni atë me një nenexhik të freskët apo rozmari dhe një fetë limoni-grejpfrutë. Kjo do ju ndihmon që ta kontrolloni më mirë pirjen”.

Në rreshtin e parë apo të fundit në supermarket

Duke ecur në rrugën e kundërt ju do të merrni vendime të mira për atë se çka do të blini sesa të luani rolin e autopilotit duke vendosur gjëra në karrocën e juaj”, thotë Alisa. “Kjo do të bëj që të blini ushqime më të shëndetshme”.

Ulur apo qëndrim në këmbë

“Në vend që të bëni telefonata nga tavolina e juaj, ngrihuni dhe ecni”, thotë Aroosha Nekonam, trajnerë personale dhe eksperte e trupit në Ultimate Performance. “Mund të duket triviale por aktivitetet ditore dhe lëvizjet janë vitale për shëndet të mirë”.

Jogurtë të imituara greke apo autentike

Është më i trashë dhe ka më pak sheqer, dyfish më shumë proteina dhe gjysma e karbohidrateve dhe sodiumit se sa një jogurt i rregullt. Jogurtët e imituara greke, megjithatë, përmbajnë krem, xhelatin, përzierje të çamçakëzëve, stabilizues, -prezervativ dhe qumësht të ngurtë që përdoren për të përshpejtuar procesin e fermentimit.

Ibuprofen apo barishte kineze

Sigesbeckia orientalis nuk është një emër i njohur por është një barishte tradicionale që ndal dhimbjet e shpinës, lëndimet e vogla sportive, reumën apo dhimbjet muskulore, si dhe dhimbjet në përgjithësi të eshtrave dhe muskujve. Tërë kjo pa ndikimet anësore në stomak që mund të këtë Ibuprofen atëherë barishtet phynova janë më të mira se Ibuprofen.

Vajra apo gjalpë

Gjalpa është e pasur me vitamina ushqyese si A, D dhe K. Është gjithashtu e pasur me acid linolik të kombinuar (CLA), që ndihmon për të ulur përqindjen e yndyrës në trup.

Image

Ulja në ulëset publike

Luhatja shkakton që ju “ta shtyni” urinën jashtë, duke rritur rrezikun për prolapsit pelvik. Si shtesë, fshikëza e urinës nuk shprazet-duke rritur rrezikun e infektimit-thonë urologët.

Qiri parafin apo nga dylli i sojës

Strategjitë qeveritare për ajër të pastër kanë identifikuar qirinjtë aromatik si ndotës të ambientit. Ndryshoni qirinjtë me parafin për qirinj të bërë na dylli blete apo soje, me një shkop të shkurtër pambuku.

Dorëza apo dorashka kur është ftohtë

Në temperaturat e ulëta, trupi ndryshon mënyrën e qarkullimit të gjakut-kështu që gjatë ngrohjes-në gjymtyrë si gishtërinjtë, këmbët dhe hunda si dhe mbrojtja e organeve vitale. Dorashkat ulin mundësinë që të merret nxehtësi nga zona të sipërfaqës-nga katër në vend që të marrësh 10.

Enëlarësja për letër higjienikë apo sprej antibakterial

...kur bëni pastrimin e enëve pas një pule të pjekur, mish apo perime, atëherë duhet pastruar para se të futën në enëlarëse, thotë Dr Ackerley. “Në këtë mënyrë, ju nuk do të mblidhni bakteriet silamonella dhe campylobakteri në leckën tuaj dhe ajo do të shpërndahet në tërë kuzhinën tuaj”.

Prekja me dorën para apo pas dorës tuaj

Është një mënyrë e zakonshme për të marrë viruse të ftohjes dhe gripave, thotë Dr Ackerley.

Kështu, nëse ju duhet për të fshirë sytë, grushtet janë më pak të ndotur se gishtërinjtë e juaj.

Sallata në shitore apo në pemëtore

Shumica e ushqimeve të paketuara kanë prezervativ, aditiv dhe sheqer kështu që sallata me pak vaj ulliri ekstra dhe një spërkatje me uthull të balsamit apo mustardë e blerë në pemëtore është më e shëndetshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco