Këto gjëra nuk duhet ti bëni pas orës 21:00, pasi do ju shkaktonin ...

Këto gjëra nuk duhet ti bëni pas orës 21:00, pasi do ju shkaktonin ...

18:32, 19/01/2019

Disa veprime apo ushqime janë të ndaluara pas orës 21:00 të mbrëmjes, pasi mund të rezultojnë fatale për shëndetit tuaj.

Ja cilat janë gjërat që nuk duhet të bëni pas orës 21:00:

1.Pirja e cigares

Hulumtimet kanë treguar se ata që pinë cigare vetëm para se të shkojnë në shtrat janë shumë të lodhur të nesërmen. Gjithashtu, duhanpirësit shpenzojnë më pak kohë në fazën REM sepse nikotina liron serotonin hormon.

2. Mish për darkë

Nëse ju nuk doni që vakti të shqetësojë gjumin tuaj të fortë, hani ushqim të lehtë para gjumit. Tretje e proteinave në trup shpesh është punë intensive e vështirë ndërsa trupi është në një gjendje tjetër.

3. Reçipeta shumë të ngushta

Rroba shumë të ngushta pengojnë ciklin gjumë duke çuar në një temperaturë të rritur trupore si dhe duke zvogëluar nivelin e serotoninës. Pra, ju rekomandojmë që të flini me pizhame të rehatshme.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco