Ja çfarë duhet të bëni nëse jeni me grip

Ja çfarë duhet të bëni nëse jeni me grip

17:26, 13/01/2019

Gripi mund të zgjasë më shumë se dy muaj, dhe komplikimet e kësaj sëmundjeje, mund të ju shkaktojnë edhe pneunomi.

Ja disa këshilla se si ta tejkaloni gripin:

Konsumoni sa më shumë vitaminën C

Rrisni dozat e zinkut, pasi që ky mineral e lufton shumë mirë virusin e gripit, dhe evitojeni konsumimin e yndyrave dhe sheqerit

Konsumoni ujë për shkak se kështu e ndihmoni sistemin imunitar ta luftojë gripin

Konsumoni çaj të zi ose jeshil me mjaltë

Lajini duart me sapun pas çdo kollitje apo teshtime

Flini 7-9-të orë në gjumë

Konsumoni hudhra.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco