Kjo është arsyeja se përse shkelmojnë foshnjat në barkun e nënës

Kjo është arsyeja se përse shkelmojnë foshnjat në barkun e nënës

18:54, 21/12/2018

Një studim i Universitetit të Londrës analizoi valët e trurit të 19 foshnjave dy ditore, disa prej të cilëve ishin të parakohshme dhe për këtë arsye supozohej të vepronin sikur të ishin ende në mitër.

Kur një grua shtatzënë ndjen një goditje nga foshnja e saj e palindur, i riu mund të jetë duke markuar zonën e veprimit në trupin e saj dhe të eksplorojë mjedisin, sugjeron hulumtimi.

Një studim i Universitetit të Londrës analizoi valët e trurit të 19 foshnjave dy ditore, disa prej të cilëve ishin të parakohshme dhe për këtë arsye supozohej të vepronin sikur të ishin ende në mitër.

Kur fillonin të goditnin, foshnjave iu aktivizua një rajon të trurit të tyre që është i lidhur me inputin ndijor dhe mendohet të jetë kritik për t’i ndihmuar ata që ‘të mësohen’ me trupat e tyre.

Sidoqoftë, studimi u botua në revistën shkencore Raportet dhe u drejtua nga fiziologu hulumtues klinik Kimberley Whitehead.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco