Ja çfarë do gatuajmë sot

Ja çfarë do gatuajmë sot

06:36, 19/12/2018

Përbërësit:

2 kunguj mesatarë

2 karota të vogla

1 patate mesatare

1 spec jeshil

1-2 kokrra qepë

3 lugë miell

1 e verdhë veze

kripë

piper

majdanoz

 

Përgatitja:

Perimet pasi t'i keni larë dhe qëruar, i grini në rende në një tas të thellë.

Shtojmë mbi perimet miellin dhe të verdhën e vezës. Shtojmë gjithashtu kripën dhe erëzat.

I përziejmë të gjithë përbërësit së bashku derisa të krijohet një masë e qëndrueshme.

Me ndihmën e lugës së gjellës e hedhim brumin në formë topash në tiganin me vaj të nxehur më parë.

Pasi ta keni përfunduar së skuquri të gjithë masën e brumit, mund t'i servirni ato. Nëse dëshironi mund t'i shtoni përsipër edhe kaçkavall të grirë.

Qoftet i shoqëroni me një supë të ngrohtë ose një sallatë. Ju bëftë mirë!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco