Dieta më e kërkuar në Internet: Dieta braziliane: 12 kg më pak për 1 muaj

Dieta më e kërkuar në Internet: Dieta braziliane: 12 kg më pak për 1 muaj

12:34, 18/12/2018

Kjo dietë, e quajtur ndryshe “dieta braziliane”, do t’ju ndihmojë të humbisni edhe 10 kg në dy javë.

Ajo ekziston në dy versione, atë të shpejtë dhe atë normal. Më poshtë do t’ju tregojmë versionin normal, duke qenë se ajo e shpejta është shumë e varfër në element ushqyes dhe ka efekte negative në shëndetin tuaj, për këtë arsye nuk është i rekomandueshëm.

Përbërësit janë më së shumti fruta dhe perime dhe ka 4-5 vakte në ditë. Me pak durim dhe përkushtim mund të arrini qëllimin e kërkuar.

Më poshtë jepet një plan ditor për një javë
E hënë

Mëngjes: 1 portokall, 1 banane dhe 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli)

Vakti para drekës: 1 fetë buke e thekur dhe 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli)

Drekë: 100 gr peshk, 100 gr sallatë me perime të freskëta.

Darka: E njëjtë si dreka

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli), 1 copë e vogël bukë të thekur

E martë

Mëngjes: 1 vezë e zierë, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)

Vakti midis: 1 fetë buke e thekur, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)

Drekë: 100 gramë mish, 2 patate të ziera, 4 gjethe sallatë jeshile

Darkë: 200 gr peshk, 1 vezë e zier, sallatë jeshile, bizele

Përpara se të flini: 1 fetë buke të thekur, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)

E mërkurë

Mëngjes: 1 gotë qumësht, 1 fetë buke

Vakti midis: 100 gr djathë

Drekë: 100 gr oriz, 150 gram sallatë ( e bardhë, jeshile ose e kuqe, sipas dëshirës) me 1 lugë lëng limoni

Darkë: 100 gr mish, 1 mollë, 4 fleta sallate jeshile

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash(lwng molle) , 1 fetë buke e thekur

E enjte

Mëngjes: 1 gotë lëng frutash (lëng ananasi) , 60 gr ananas

Vakti midis: 1 gotë lëng frutash(lëng ananasi) , 1 fetë buke e thekur

Drekë: 100 gr mish, 1 copë djathë dhe 1 portokall

Darkë: 2 patate të ziera, 150 gram sallatë me karota me pak vaj

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng ananasi), 1 fetë bukë të thekur

E premte:

Mëngjes: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 1 fetë buke të thekur

Vakti midis: 1 mollë, 1 portokall

Drekë: 150 gr peshk, 2 karota të ziera

Darkë: 1 pjatë supë, një copë e vogël buke

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli), 1 fetë buke e thekur

E shtunë:

Mëngjes: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 1 fetë buke të thekur

Vakti midis: 150 gr sallatë me rrepa të ziera me pak vaj

Drekë: 1 pjatë supë, 1 copë e vogël buke

Darkë: 100 gr kërpudha të skuqura, 100 gr sallatë perimesh

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 2 biskota

E diel

Mëngjes: 1 banane, rrush

Vakti midis: 1 gotë lëng frutash (lëng karotash), 1 fetë buke e thekur

Drekë: 100 gr mish, 100 gr sallatë jeshile me pak qepë dhe lëng limoni

Darkë: 1 pjatë me supë, 4 gjethe sallate jeshile

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash ( lëng molle), 2 fiq të thatë

Këtë dietë ju mund ta përsërisni 2-4 javë , por jo më gjatë se aq.

Pas dietës rekomandohet të konsumohen më shumë fruta dhe perime dhe gradualisht të rritet sasia e ushqimeve me proteina.

Dieta është e pasur me perime dhe fruta kështu trupi mund të marrë sasinë e duhur të vitaminave dhe mineraleve.

Gjatë dietës, rekomandohet të kryhen edhe aktivitete fizike si ecje, biçikletë ose notim për të paktën 30 minuta.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco