Ja çfarë do gatuajmë sot

Ja çfarë do gatuajmë sot

06:26, 05/12/2018

Përbërësit

1 copë mesatare mish gjoks pule

20 pjesë lule brokoli

1 qepë

10 kërpudha

200 ml ajkë

80 ml qumësht

50 gr djath parmesan

Krip

Piper te zi

4 lugë vaj

Hapat

1-Mishin e pules e coptojmë ne pjesë të vogla e kryposim, e vendosim piper sipas shijes, pastaj e fërgojmë në tigan derisa të mer ngjyrë ari.

2-Pulen e fërguar e largojmë nga tigani, pastaj në të njëjtin tigan, fërgojmë qepët dhe kërpudhat e fërguara, i fërgojmë derisa shohim që qepa është zbutur.

3-Mishin e pules e kthejmë në tigan, shtojmë dhe brokolin , masën e fërgojmë prapë për 10 minuta, duke e përzier herë pas herë.

4-Masës në tigan ia shtojmë qumështin dhe ajken, pak krypë dhe piper të zi, pastaj e lëm të ziej për 15 minuta.

5-Pasi ta kemi larguar tiganin nga zjari, ia shtojmë djathin e grirë në rende.

6- Pas kësaj gjella e përgaditur është e gatshme për servim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco