Ja çfarë do gatuajmë sot

Ja çfarë do gatuajmë sot

06:31, 30/11/2018

Përbërësit:

 6 feta proshutë
 1 qepë (e prerë në feta)
 450 gr lakra Brukseli (me maja të prera dhe të përgjysmuara)
 kripë
 piper i zi (i trashë)
 2 pjeshkë (të copëtuara)
 2 lugë gjelle shurup panje
 1 lugë çaji lëng limoni

Përgatitja:

Në një tigan të vendosur në temperaturë mbi mesataren nxehim dhe gatuajmë proshutën derisa të bëhet krokante. E heqim proshutën nga nxehtësia dhe e vendosim në një pjatë dhe i largojmë një lugë gjelle yndyrë.

Vendosim tiganin me yndyrën e proshutës në temperaturë mbi mesataren. Shtojmë qepën, lakrat e Brukselit, ¼ lugë çaji kripë dhe 1/8 lugë çaji piper të zi.

I gatuajmë duke i përzier herë pas here derisa lakrat të marrin ngjyrë kafe dhe të zbuten, për 8-10 minuta. Ndërkohë copëtojmë proshutën.

Shtojmë pjeshkat te lakrat që kanë marrë ngjyrë kafe dhe shurupin e panjës. I përziejmë vazhdimisht derisa pjeshkat të nxehen, për 1-2 minuta.

I heqim nga i nxehti. I shtojmë lëngun e limonit, pak kripë dhe piper të zi. I përziejmë butësisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco