Ja pse duhet të qëndrojmë në diell! Kjo është ajo që përfitojmë

Ja pse duhet të qëndrojmë në diell! Kjo është ajo që përfitojmë

19:28, 25/05/2018

Vitamina D është mjaft e rëndësishme të jetë brenda normave, pasi në rast të kundërt, do të përballemi me lodhje të vazhdueshme dhe dhimbje muskujsh sipas mjekëve.

Nëse keni këto simptoma, ajo që duhet të bëni është të konsumon ushqime të pasura më këtë vitaminë.

Por, kjo nuk është e vetmja gjë që këshillohet.

Mjekët thonë se duhet të rrini sa më shumë në diell për të thithur rreze nëse keni mungesë të vitaminës D pasi ai është burimi më i mirë.

Por, sigurisht që ju nuk duhet ta teproni. Po ashtu, duhet të shmangni pikun  diellit në verë kur shfaqet rreziku i kancerit të lëkurës.

Vitamina D kontrollon nivelin e kalciumit dhe fosfatit, lëndët ushqyese të cilat sigurojnë fortësinë e eshtrave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment