VIDEO/ Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse masazhoni këtë pikë në ballë

VIDEO/ Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse masazhoni këtë pikë në ballë

16:45, 22/02/2018

Lamtumirë stresit, dhembjes së kokës dhe shkaktarëve të tjerë të jetës jocilësore! Na është mirë e njohur të gjithëve ndjenja e dhembjes së kokës, stresi, sulmet e panikut apo letargjia.

A ju dhemb koka ndonjëherë sa që thjesht dëshironi t’ia hiqni kokën vetes?

Çfarë do të thoni nëse ju tregojmë që mund ta hiqni qafe dhembjen pa ilaçe me vetëm 45 sekonda masazh? Po, e vërtetë është.

E gjitha që është e nevojshme ta bëni është që të gjeni xhungën midis vetullave në vallë dhe t’i bëni 45 sekonda masazh.

Besohet që energjia vitale (chi) e cila rrjedh nëpër 12 meridianë në trupin tonë lidhet me ato organe specifike të cilat organizojnë sistemin e komunikimit nëpër trup.

Një pikë e tillë është midis vetullave në ballë.

Duke shtypur atë pjesë ulet tensioni i muskujve, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe duke stimuluar kimikatet në tru të cilat quhen endrofina. Çlirimi i stresit është njëra ndër karakteristikat kryesore në këtë moment.

Jo vetëm që mund të qetësojë trurin tuaj, por do të shtojë memorien, të lirojë nga stresi, nga lodhja kronike, dhembja e kokës, shtypja e syve dhe nga insomnia.

Gjithashtu besohet që mund të ndihmojë në çlirimin e dhembjes së sinuseve dhe të mbylljes së hundës.

Koha është që të hiqni qafe ato ilaçe të panevojshme njëherë e për gjithmonë!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment