Akademiku serb: 'Kosova nuk është më zemra e Serbisë, por është zemra e Amerikës'

Akademiku serb: 'Kosova nuk është më zemra e Serbisë, por është zemra e Amerikës'

14:50, 10/09/2017
Akademiku Dusan Teodoroviç është një ekspert me famë botërore dhe anëtar i rregullt i Akademisë Serbe të Shkencave dhe Arteve. Tekstet e tij mësohen në shumë universitete në botë. Është shumë i ashpër në kritikimin e autoriteteve në Serbi, por ai nuk e kursen as opozitën.

Në nje intervsitë për "Al Jazeera" ai flet për momentin aktual në Serbi, gjithëpranimin politik të presidentit Aleksandar Vuçiç, por paralajmëron gjithashtu se “Kosova nuk është më zemra e Serbisë, por është zemra e Amerikës..”, citon agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas akademikut të njohur serb Todoroviç, “kohët e fundit kam thënë se zemra e Serbisë është në Amerikë, Gjermani, Suedi, Kanada, diasporë … Atje tani janë të rinjtë më të mirë dhe më të guximshëm në Serbi, të cilët kishin aftësinë për ta sjellë Serbinë në shoqërinë e vendeve kompetente evropiane. Një numër i madh i të rinjve që u larguan, humbën në mënyrë të pakthyeshme në Serbi. Vetëm me fitoren politike mbi regjimin e Aleksandar Vuçiçit mund të jetë e mundur të përpiqet të krijojë kushte për të rinjtë e arsimuar..”

Vera politike në Serbi u shënua nga thirrja e Vuçiç për një “dialog të brendshëm” mbi Kosovën. Sipas profesorti Todoroviç “Si qytetar i Serbisë, më vjen turp që Aleksandar Vuçiç eshte president i yni..”

“Aleksandar Vuçiç, si gjithmonë, dëshiron të transferojë të gjitha përgjegjësitë e mundshme për të gjitha lëvizjet e mundshme në të ardhmen për të gjithë aktorët në skenën politike dhe të gjithë qytetarët e Serbisë. Ai bëri thirrje për një “dialog të brendshëm” për qytetarët e Kosovës të Serbisë. Nëse zoti Vuçiç mendonte se partitë politike dhe qytetarët duhet të thonë se çfarë mendojnë për mënyrat e zgjidhjes së problemit të Kosovës, është civil dhe i mirë, dhe është një lloj rendi që së pari, si President i Republikës së Serbisë, ai paraqet pikëpamjet e tij. Vuçiçi na thirri dhe tani ishte i frikësuar të dëgjonte se, rastësisht, ai do të humbiste një pikë në politikë. Një sjellje e tillë është, për ta thënë hapur, hipokrite.” ka thënë akademiku Todoroviç.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

fery10/09/2017 22:27

Mbajeni mire ne mend akademik Teodoroviq se aspak nuke eshte ashtu si thoni ju ...ju genjeni akademik Teodoroviq . Kurre Kosova s ka qene zemer e Serbise , kure Kosova nuk do re jete zemer e Serbise. Kosova zemer e Serbise ishte dhe vazhdon akoma te jete vetem ne imagjinaten e smure serbe , ishte ne kokat e smura serbe, ishte si pasoje e mitomanise vullgare serbe, Kosova zemer e Serbise eshte pasoje e memorandumeve shfarosese antishqiptare serbe te nxitura nga paraardhes tuaj , akademik te smure mesjetare serb te cilet botuan me qindra tonelata libra genjeshtrash te shkruara nga SANU dhe KOS ( Kisha Ortodokse Serbe ) me te cilat ju, pasi me soldatesken tuaj. ju i debuat shqiptaret nga trojet e tyre stergjyshore, pushtuat dhe kolonizuat trojet Shqiptare dhe vazhduar te helmomi , te indoktrinoni gjenerata e gjenerata serbe duke ngulitur ne kokat e tyre se gjoja , Kosova na qenka zemer e shtetit serb por ,ne shqiptaret e Kosoves mendojme te kunderten dhe kemi fakte te pakontestueshme ....Se Kosova eshte zemer e shqiptareve kudo qe jane dhe ndryshe as ka qene dhe as do te jete ndonjihere.Sa i perket deklarates tuaj se Kosova tani na qenka zemer e Amerikes, une akademik Teodoroviq ju siguroje se as kjo nuke edhte aspak e vertete.E verteta eshte e kundert nga ajo cfare thoni ju akademik Teodoroviq ...Amerika, populli amerikan eshte ne zemer te cdo shqiptari dhe , Amerika eshte ne zemra te gjithe shqiptareve sepse , populli amerikan i pari pati guximin ti demaskoje genjeshtrat e gjitha regjimeve antishqiptare serbe dhe ishte i pari qe konretishte dhe praktikishte e shpetoi popullin shqiptar nga shfarosja dhe egzodi biblik ,andaj Amerika , sa te egzistoje kjo bote akademik Teodoroviq , sa te jetojne shqiptaret ne keto hapsira ,ju pelqeu juve serbeve ose s ju pelqeu , gjithmone do te jete ne zemrat e shqiptareve , akademik teodoroviq. Prapavija e"Kosova ,ne zemer te shtetit serb " , s eshte gje tjeter pos , projekt idiotesk mesjetar serb i krijimit te Serbise se Madhe dhe , pase pushtimit te Kosoves , marrshimit serb drejte ujrave te bregdetit Adriatik te shtetit shqiptar , ku Kosova akademik Teodoroviq ,per fat te keq , ju mbeti asht ne fyt

Fery10/09/2017 18:01

Kosova , akademik Teodoroviq , as ka qene dhe as do te jete kurre zemer e shtetit serb. Zemer e shtetit serb , Kosova eshte vetem sipas mitomanise se smure serbe, sipas memorandumeve cfarosese antishqiptare serbe dhe sipas fabrikes me te madhe te genjeshtrave ne bote e ndertuar ne Beograd enkas per pushtimin e Kosoves dhe me vone , per daljen e shtetit serb ne ujrat e bregdetit shqiptar ku do te rumbullaksohej , sipas SANU dhe KOS ( Kishes Ortodokse Serbe ) krijimi i Serbise se Madhe , akademik Teodoroviq.Kosova eshte zemer e shqiptareve kudo qe jane , as zemer serbe por , as zemer Amerikane ...eshte krejt dicka tjeter pse populli liridashes amerikan e kuptoi genjeshteren e madhe serbe mbi " te qenit Kosova zemer e Serbise " dhe i ndihmoi popullit shqiptar , pet te cilen shqiptaret do te u jene mirnjohes amereve deri sa te egzistoje kjo bote....pasi ju vete ia niset me keto fjale ateher , ne u themi akademik i nderuar se e kunderta edhte e verteta ...Amerika eshte zemer e gjithe shqiptareve , akademik Teodoroviq ...!

Shto koment