Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Konventa e Republikanëve, çfarë solli? I ftuar: Enri Ceno

VIDEO/ Zemërim në Greqi, fishekzjarret e hedhura nga jahti luksoz i vunë flakën pyjeve të ishullit

17:04, 22/06/2024
A+ Aa A-

Fishekzjarret e hedhura nga një jaht në Greqi shkaktuan një zjarr në pyllin e ishullit Hydra të premten, bënë të ditur autoritetet lokale.

Zjarri dogji pyllin e vetëm me pisha në ishullin turistik, i cili shtrihet në jug të Athinës.

Tashmë flakët janë vënë nën kontroll, por me vështirësi. Duke qenë se nuk ka rrugë për në plazh, zjarrfikësit u detyruan të hynin në ishull nga deti, ndërsa helikopterët hodhën ujë nga ajri.

Shkaku i zjarrit ka shkaktuar zemërim në Greqi, e cila tashmë po lufton me disa zjarre dhe është në kontrollin e valës së parë të të nxehtit të vitit.

‘Ne jemi të indinjuar që disa njerëz hedhin fishekzjarre në mënyrë kaq të papërgjegjshme në një pyll me pisha,’ tha kryetari i bashkisë së Hidrës, Giorgos Koukoudakis për transmetuesin grek ERT.

Ai shtoi se qyteti do të presë për të parë rezultatet e një hetimi paraprak dhe më pas do të kërkojë veprime ligjore kundër atyre në jaht.

Ka pasur edhe dënime në rrjetet sociale-‘njerëz të pasur me më shumë para se tru’, ka shkruar një person.

Greqia ka qenë në gatishmëri të lartë për zjarret që nga e marta dhe autoritetet po përgatiten për një verë të vështirë pasi kushtet e thata, erërat e forta dhe temperaturat e larta do të vazhdojnë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco