Britani: Fëmijët paralajmërohen për ndarjen e imazheve eksplicite

Britani: Fëmijët paralajmërohen për ndarjen e imazheve eksplicite

10:58, 18/06/2024
A+ Aa A-

Në Britani, është nisur një fushatë që paralajmëron fëmijët për rreziqet e ndarjes së imazheve dhe videove seksualisht eksplicite, me një apel për prindërit dhe të rinjtë që të diskutojnë hapur këto çështje.

Fondacioni Internet Watch (IWF) me bazë në Cambridgeshire tha se “ndarja dhe nxitja e nudove po “normalizohet” tek të rinjtë”, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv

Fushata “Think Before You Share” synon të inkurajojë të rinjtë, prindërit dhe mësuesit që të “ta heqin marren” dhe “të flasin për të”.

IWF punoi ngushtë me studiues në Universitetin Anglia Ruskin (ARU) në Kembrixh dhe Chelmsford, të cilët folën me qindra të rinj për përvojat e tyre në një epokë dixhitale.

“Ne folëm gjithashtu me prindërit dhe mësuesit të cilët duhet gjithashtu të ndërgjegjësohen për mjetet dhe udhëzimet atje për t’i ndihmuar ata, si të raportojnë imazhet nudo në internet dhe se si shkelësit po arrijnë te të rinjtë në radhë të parë – shpesh nëpërmjet platformave që ata përdorin. si pjesë e jetës së përditshme.

Susie Hargreaves OBE, shefi ekzekutiv i IwF, tha: “Sasia e imazheve të abuzimit seksual të fëmijëve në internet po rritet çdo vit dhe ne po gjejmë se kriminelët që drejtojnë faqet e dedikuara komerciale të abuzimit të fëmijëve po mbledhin imazhe nga kudo që të munden për t’u kujdesur për këtë kërkesë e tmerrshme”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco