Temperaturat e larta, dy turistë gjenden të vdekur në Greqi

Temperaturat e larta, dy turistë gjenden të vdekur në Greqi

16:44, 17/06/2024
A+ Aa A-

Dy turistë të tjerë kanë vdekur në Greqi pasi u zhdukën gjatë shëtitjeve.

Një turist holandez u gjet i shtrirë përmbys në një luginë nga një dron i shërbimit zjarrfikës në ishullin lindor të Samos të shtunën herët në mëngjes.

74-vjeçari ishte parë për herë të fundit duke ecur në vapë, sipas raporteve lokale, dhe u zbulua rreth 300 metra nga vendi ku u pa për herë të fundit.

Më pas të dielën, një amerikan 55-vjeçar u gjet i vdekur nga një tjetër turist në një plazh të largët shkëmbor në ishullin Mathraki, pasi u raportua i zhdukur nga një mik të enjten.

Vdekjet e fundit erdhën një ditë pasi dy të moshuar vdiqën në Qipro, e cila është goditur nga temperaturat përvëluese që kanë arritur deri në 43 gradë Celsius, ndërsa pjesë të Evropës Jugore janë kapur nga temperatura të larta të paarsyeshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco