Lajmi i fundit

Të shtëna me armë në një lokal në plazhin e Tales, një i plagosur

Analisti serb tregon pse, sipas tij, Vuçiq mblodhi samitin e të gjithë serbëve në Beograd

Analisti serb tregon pse, sipas tij, Vuçiq mblodhi samitin e të gjithë serbëve në Beograd

07:30, 16/06/2024
A+ Aa A-

Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë.

Në një intervistë për gazetarin Franko Egro, Janiç analizoi dhe arsyet pse presidenti Vuçiç mblodhi në Beograd “parlamentin gjithëserb” pak ditë më parë.

Janiç theksoi se dy nga motivet që e shtynë presidentin Vuçiq të mblidhte gjithë serbët e rajonit në një shfaqje nacionaliste ishte për të mbuluar manipulimin e zgjedhjeve, si dhe për të kamufluar dështimet ekonomike që ka në politikën e brendshme të Serbisë.

Pjesë nga biseda:

Gazetari Franko Egro: Z. Janjiç, doja të filloja drejtpërdrejt me një çështje të rëndësishme. Pse presidenti Vuçiq mblodhi parlamentin Pan-Serb, siç e quajti ai, në Beograd gjatë fundjavës? Çfarë ndodhi atje dhe cili ishte mesazhi që ai donte të jepte, veçanërisht për perëndimin, me këtë aktivitet masiv?

Analisti Janiç: Është vërtet e vështirë të kuptosh pse, cili është motivimi, por sipas fakteve, çfarë ka ndodhur, si është paralajmëruar, mund të them se është loja e dyfishtë e presidentit Vuçiç dhe partive në pushtet në Serbi dhe Republikën e Serbisë. Kjo në të vërtetë nuk është pan-serbe. Mbledhja nuk është panserbe, si të thuash, jo vetëm grumbullim, kjo është ideja, në thelb, sipas deklaratës, dokumenti pranoi që njerëzit që ishin në Beograd dhe para disa ditësh u vetëshpallën si asamble panserbe, e cila duhet të themelojë Këshillin Kombëtar Serb me një lloj institucioni paraqeveritar, i cili në thelb do të menaxhojë të gjitha çështjet e interesave të kombit serb në mbarë botën. Është pretendim i lartë. Nga njëra anë, nga ana tjetër, keni njerëzit nga qeveria, që nuk ishin njerëzit e zakonshëm, në thelb ishte një numër vërtet i kufizuar njerëzish që kishin akses. Ky ishte një takim vërtet, si të thuash, i mbiorganizuar, me të gjitha mbrojtjet e sigurisë, që nuk është një shenjë e mirë për vetë presidentin Vuçiç dhe koalicionet e tij qeverisëse, sepse korniza në të cilën u organizua ishte, mendoj se e komentuam që ishte shpallur nga presidenti Vuçiç më 2 mars të këtij viti, kur ai po fliste për ndonjë luftë speciale hibride të perëndimit kolektiv, ky është termi i tij, perëndimi kolektiv, në thelb, është mandati i Putinit, kundër qeverisë së tij, vetë Serbisë dhe kombit serb. Në thelb, njerëzit që jetojnë në Serbi, nuk mund ta shihnim atë luftë hibride. Çfarë do të thotë lufta hibride e Perëndimit? Është enigma e parë. Por tani po përpiqem t’i përgjigjem drejtpërdrejt pyetjes suaj.

Mendoj se janë dy motive. Njëra është politika e brendshme, lokale, sepse kemi pasur zgjedhje edhe në vitin e kaluar, edhe këtë vit, të cilat në thelb janë organizuar në mënyrë plotësisht jodemokratike. Sërish zgjedhjet u vodhën. Megjithatë, ne i dimë rezultatet nga Nishi, Beogradi, Çarçaku, shumë qytete. Në thelb, ndoshta edhe vetë Vuçiç e kupton se qeverisja e tij është në krizë. Kjo është e para. Duke e përdorur atë spekulim, spekulimi nuk është realitet, nga lufta hibride e Perëndimit. Po të kishte thënë luftën hibride të Moskës, të gjithë do të kuptonin ç’do të thotë kjo.

Sepse ne e dimë se çfarë do të thotë. Në thelb, një lloj ridrejtimi i frikës së njerëzve të zakonshëm drejt luftës, apo Perëndimit. Brenda, për ta mbuluar këtë mbimanipulim, jo vetëm me zgjedhjet, por edhe me buxhetet. Ekonomia jonë është në një krizë të thellë dhe mendoj se motivi më i thellë, sepse qeveria dhe vetë Vuçiç nuk po ndihet në gjendje të menaxhojë krizën e rëndë të ardhshme politike, ekonomike në Serbi./euronews albania

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco