Krijimi i botës 'panserbe', Vuçeviç: Duhet të shpëtojmë vendin, Kosova një moment i ri gjeopolitik

Krijimi i botës 'panserbe', Vuçeviç: Duhet të shpëtojmë vendin, Kosova një moment i ri gjeopolitik

13:20, 12/06/2024
A+ Aa A-

Kryeministri i Serbisë, Milos Vuçeviç ka zbuluar arsyen e vërtet që fshihet pas takimit të përfaqësuesve të faktorit serb në rajon, krijimi shtetit të dikurshëm ‘Panserb’.

Në një intervistë për median serbe, RTS, kryeministri Vuçeviç, proklamon idenë e një bote panserbe duke revokuar të kaluarn e ‘lavdishme’ serbe në Ballkan. Vendi në qendër të vëmendjes serbe është Kosova.

Sipas shefit të qeverisë serbe, situata me Kosovën përbën një pikë kyçe për rrethanat e sotme gjeopolitike.

Vuçeviç përmend Milos Obrenoviç, Princin serb të mesit të shekullit të 19 të familjes së Obrenoviçëve, me të cilin lidhet krijimi i shtetit serbe dhe ideja e krijimit të dinastisë panserbe në Ballkan, për ta marrë si shembull.  

"Të dyja palët, Prishtina dhe Beogradi, e shohin rastin e Kosovës si të mirë apo të keq për interesat e tyre. Një moment i ri po shfaqet në lidhje me rrethanat gjeopolitike në botë dhe ne kemi nevojë për mençurinë e Milos Obrenoviç për të shpëtuar vendin”.

Më tej, Vuçeviç, bën edhe një apologji për politikat e Beogradit ndaj Kosovës, pasi në veriun e Kosovës ekziston ushtria e NATO-s. Ai i kërkon popullit të Serbisë që të jetë e vetëdijshme për këtë fakt. 

“Është një zonë që është nën kontrollin e një pushteti tjetër për sa i përket monopolit të detyrimit fizik, por duhet të jemi të aftë, të guximshëm dhe të mençur për të kuptuar serbët në Kosovë dhe Metohi dhe të përsërisim shumë qartë atë që kemi në synimet tona në Kosovë dhe Kosovë janë”, shtoi Vuçeviç.

Kryeministri serb flet në emër të popullit serb në Kosovë dhe ti mbrojë ata, ashtu si dikur Obrenoviç, vartësi i të cilit, krijoi Naçertinjan, programin famëkeq për shpërnguljen totale të shqiptarëve nga Kosova. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco