‘E çova në fushë dhe…’/ Vrau mbesën 11-vjeçare pas tentativave për për*hunim, ‘e tradhtuan’ PAMJET filmike

‘E çova në fushë dhe…’/ Vrau mbesën 11-vjeçare pas tentativave për për*hunim, ‘e tradhtuan’ PAMJET filmike

08:34, 11/06/2024
A+ Aa A-

Banorët e zonës së Ilisë janë ende në tronditje pas zbulimit të vrasjes mizore të 11-vjeçares Vasiliki, ku pas ngjarjes së rëndë qëndronte më në fund daja dhe kushëriri i nënës së saj, të cilët aktronin duke u shtirur si i shqetësuar për fatin e vogëlushes.

Edhe pse 37-vjeçari ka rrëfyer aktin e tij të neveritshëm, ai nuk ka treguar ende në polici arsyen që e shtyu t’i merrte jetën vajzës në mënyrë kaq të neveritshme. “E çova në fushë dhe e vrava”, pranoi ai me cinizëm pa iu përgjigjur më pyetjeve. Në videon e mëposhtme shihet makina e zezë e autorit, pak sekonda pasi ka marrë fëmijën dhe largohet.

Ndoshta përgjigjet për aktin e tij çnjerëzor mund të merren nga e kaluara e tij pasi në vitin 2017 ai u arrestua dhe më pas u dënua për përdhunim të një të miture. Megjithatë, ai nuk ka qenë asnjëherë në burg, pasi gjykata ka vendosur të qëndrojë i lirë me kushte deri në gjykimin e çështjes në shkallë të dytë.

Pra, ajo që beson policia është se vrasësi e ka nxjerrë 11-vjeçaren në fushë, ka tentuar ta përdhunojë, ajo ka rezistuar dhe më pas ka kapur një kaçavidë dhe e ka vrarë duke e goditur vazhdimisht me thikë në qafë. Diçka që pritet të shihet kur të përfundojë ekspertiza mjeko-ligjore.

Ai është “tradhtuar” nga video

Sipas informacioneve, numërimi mbrapsht për arrestimin e autorit ka nisur kur policët me përvojë të Sigurimit të Kullës kanë gjetur pamjet video, në të cilat vajza shihet ditën e zhdukjes duke dalë nga shtëpia dhe duke vrapuar brenda brenda një makine që kishte ndaluar pranë shtëpisë së gjyshit të tij. Siç shpjeguan për protothema.gr burime me dijeni të rastit, efektivët e policisë kur panë planin në fjalë, identifikuan pronarin e makinës dhe sapo morën vesh se i arrestuari më vonë ishte akuzuar për përdhunimin e të mitur, iu vunë pas 37-vjeçarit. Pasi i bënë presion 37-vjeçarit, ky i fundit është “thyer” dhe ka rrëfyer se e ka nxjerrë të miturën në fushë dhe e ka vrarë me kaçavidë, ndërkohë arma e krimit është ende në kërkim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco