‘Po shkoni drejt izolimit ndërkombëtar’/ Mitsotakis paralajmëron Shkupin: Ndaloni lojërat

‘Po shkoni drejt izolimit ndërkombëtar’/ Mitsotakis paralajmëron Shkupin: Ndaloni lojërat

08:35, 22/05/2024
A+ Aa A-

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është shprehur se Shkupi zyrtar “duhet të ndalojë lojërat” duke paralajmëruar se po shkojnë drejt drejt izolimit ndërkombëtar.

Ai deklaroi se do të ketë ratifikimin e memorandumeve për Marrëveshjen e Prespës derisa shteti fqinj të respektojë marrëveshjen e Prespës.

“Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet. Emri i vendit është Maqedonia e Veriut dhe ata që ende e quajnë Republika e Maqedonisë do të na kenë përballë.

Miqtë tanë në Maqedoninë e Veriut duhet të kuptojnë se periudha parazgjedhore ka mbaruar dhe duhet ta merrin seriozisht.

Besoj se do të bëhet presion i madh, tashmë ka pasur një reagim nga presidenti i Komisionit pas ndërhyrjes greke. Greqia nuk është e izoluar, Shkupi është. Besoj se do të përshtaten sepse duam marrëdhënie të mira. Çështja për emrin e Maqedonisë së Veriut nuk ndryshon. Ajo që duhet të bëjmë është t’u shpjegojmë se kjo politikë e tyre do t’i çojë në izolim ndërkombëtar dhe ata nuk e duan këtë.

Ne nuk jemi naivë dhe dimë të menaxhojmë lojërat e vogla partiake. Pse SYRIZA nuk e ka paraqitur propozimin e ligjit në 5 vitet e fundit? E pamë që VMRO po vjen në pushtet me retorikë ekstreme, e diskutuam brenda dhe thamë se nuk duam të vazhdojmë me ratifikimin e memorandumeve”, tha kreu i qeverisë greke.,

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco