Zyrtarë të lartë të Serbisë të pranishëm në takimin që e mohon gjenocidin në Srebrenicë

Zyrtarë të lartë të Serbisë të pranishëm në takimin që e mohon gjenocidin në Srebrenicë

08:58, 19/04/2024
A+ Aa A-

Një tubim i organizuar nga SNSD dhe partitë partnere në Republika Srpska i quajtur “Serbia po ju thërret” u mbajt në sheshin Krajina në Banja Lukë, dhe arsyeja e tubimit, siç thanë ata, është rezoluta për Srebrenicën, e cila do të diskutohet në Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në maj thotë N1 Sarajevë.

Në takim morën pjesë edhe zyrtarë të lartë nga Serbia, ndër të cilët kryetarja e Kuvendit, Ana Brnabiq.

Përkrahësit e partive në pushtet kanë mbërritur me autobus nga pjesë të ndryshme të Bosnjë-Hercegovinës, ndërsa sipas kryetarit të NSRS-së, Nenad Stevandiq, autobusë kishte edhe nga Serbia, shkruan N1 Sarajevë.

Në tubim morën pjesë disa dhjetëra mijëra njerëz.

Në takim, përveç zyrtarëve nga Republika Srpska, ishin edhe zyrtarë nga Serbia. Në mesin e tyre ishin kryetarja e Kuvendit Ana Brnabiq dhe ministri i Punës, Punësimit, Veteranëve dhe Çështjeve Sociale Nikolla Selakoviq, si dhe kryetarja e Partisë Serbe Zavetnici Milica Gjurgjeviq Stamenkovski. I pranishëm në takim ishte edhe themeluesi i Lëvizjes Socialiste, Aleksandar Vulin.

Kryetarja e partisë serbe Zavetnici, Milica Gjurgjeviq Stamenkovski, deklaroi se Republika Srpska nuk ishte akt gjenocidi, por mbrojtje kundër tij.

“Serbët nga Serbia dhe Republika Srpska janë mbledhur sot në Banja Lukë për të dërguar një mesazh solidariteti dhe uniteti. Çfarë lloj serbësh do të ishim nëse nuk do të qëndronim pranë Republikës Srpska në kohën më të vështirë të saj”, tha Gjurgjeviq Stamenkovski.

Kryetarja e Kuvendit të Serbisë, Ana Brnabiq, theksoi se është e nevojshme dhe e rëndësishme të qëndrojmë së bashku, si dhe se Serbia gjithmonë ka qenë dhe do të jetë në favor të respektimit të Marrëveshjes së Dejtonit, duke thënë se duket se Serbia është i vetmi që nuk e ka ndryshuar atë pozicion.

“Sot në Serbi janë në pushtet njerëz të cilët do të jenë gjithmonë me Serbinë dhe popullin tonë. Dhe nuk duhet të mendojmë gjithmonë njësoj, mund të kemi mendime të ndryshme, por do të jemi gjithmonë bashkë. Dhe sa më e vështirë të bëhet, aq më afër do të jemi”, tha Brnabiq.

Ajo shtoi se Serbia ishte e vetmja në rajon që “shfaqi keqardhje për vuajtjet e përfaqësuesve të kombeve të tjera”.

Duke folur për Rezolutën për Srebrenicën, ajo vlerësoi se kjo rezolutë “kërkon skualifikimin më të rëndë moral ndaj popullit serb”.

“Serbia do të luftojë për të vërtetën dhe drejtësinë dhe do të luftojë.” Asambleja e Përgjithshme e OKB-së nuk do të ketë një shumicë të qartë”, tha Brnabiq, duke shtuar se një ditë pas votimit të rezolutës, flamuri serb do të shfaqet si simbol i frymës së sfidës dhe krenarisë.

Presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik, tha se populli serb nuk mund të jetojë në të njëjtin vend me ata që përpiqen ta shpallin atë gjenocid.

“Mos e bëni këtë, sepse nuk i kontribuon jetës në Bosnje dhe Hercegovinë”. Kjo nuk do të na bashkojë, kjo po na ndan përgjithmonë dhe ne nuk duam të jetojmë me ju që thoni se populli serb është gjenocidal. Ne nuk duam të jetojmë me ju dhe nuk do të jemi me ju në të njëjtin vend”, tha Dodik, duke aluduar në rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë që do të votohet në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Dodik u bëri thirrje politikanëve boshnjakë që të pajtohen dhe të bashkëjetojnë, por deklaroi se “Republika Srpska, nëse nuk e duan, do të bëhet pjesë integrale e Serbisë sapo të krijohet mundësia e parë”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco