Bora zbardh Bosnjën e Hercegovinën

Bora zbardh Bosnjën e Hercegovinën

09:16, 17/04/2024
A+ Aa A-

Edhe pse është gjysma e dytë e prillit dhe sipas kalendarit është pranverë, mëngjesin e sotëm në kryeqytetin e Bosnje Hercegovinës çatitë janë mbuluar me borë.

Në këto momente në pjesë të Bosnjës ende po bie ende borë.

Në male, Igman dhe Bjelasnicë ka shumë borë. Nën mbulesën e borës janë edhe Travnik, Tuzla, Jajce.

Mëngjesin e sotëm lokalisht në pjesët qendrore dhe lindore të Bosnjës janë shënuar reshje më të bollshme bore me mbulesë bore që herë pas here arrinte 10-15 cm në zonat e larta dhe deri në rreth 5 cm në ultësira. Si pasojë e borës së madhe dhe të lagësht, në disa vende çahen degët e pemëve dhe fiket rryma.

Gjatë pjesës tjetër të ditës, dobësimi gradual i reshjeve do të mbetet vetëm lokal. Reshje shiu, ndërsa në zonat më të larta reshje bore. Bora gradualisht shkrihet me temperatura të ditës 6 deri në 13, në jug deri në 18 °C.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco