Mbështetje ushtarake nga Gjermania, FSK pranon kamionët ushtarakë

Mbështetje ushtarake nga Gjermania, FSK pranon kamionët ushtarakë

11:32, 11/04/2024
A+ Aa A-

Forca e Sigurisë së Kosovës ka pranuar sot 5 kamionë ushtarakë “Rheinmetall”, donacion nga Gjermania në vlerë 2.7 milionë euro, ndërkaq FSK do t’i blejë edhe 10 kamionë të tjerë.

Ceremonia e pranimit të donacionit u mbajt sot në kazermën “Adem Jashari”.

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci tha se sot është ditë e veçantë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, pasi kanë pranuar donacionin e kamionëve ushtarakë nga shteti gjerman në vlerë 2.7 milionë euro, e që do të ndikojë në ngritjen e kapaciteteve logjistike e operacionale.

Ai tha se në rrugën e rritjes dhe të zhvillimit të ushtrisë rol të jashtëzakonshëm ka luajtur partneri strategjik, Republika e Gjermanisë dhe për këtë tha se i janë mirënjohës.

Sipas tij, donacioni i kamionëve ushtarakë në vlerë prej 2.7 milionë euro është vazhdimësi e donacionit prej 3 milionë e 500 mijë euro që kanë pranuar vitin e kaluar nga Gjermania.

Ministri Maqedonci ka falënderuar shtetin gjerman dhe ambasadorin Jorn Rohde për bashkëpunimin e shkëlqyer.

“Bashkëpunimi i shkëlqyer do të vazhdojë edhe më tutje me synimin e avancimit të kapaciteteve tona mbrojtëse në nivelin e standardeve të NATO-s me qëllim për t’i kontribuar paqes dhe sigurisë në vend, rajon dhe më gjerë”, tha ai.

Ndërkaq, ambasadori gjerman Rohde tha se donacioni prej 5 kamionëve nga Gjermania ka filluar si projekt nga vitit 2022 me ministrin e atëhershëm Armend Mehaj.

Ambasadori Rohde tha se donacioni prej 5 kamionëve do të ndihmojë FSK-në në fushën e logjistikës.

Ai tha se donacioni i sotëm konfirmon marrëdhëniet e shkëlqyera ndërmjet Gjermanisë dhe Kosovës.

Ambasadori njoftoi se përveç donacionit prej 5 kamionëve ushtarakë, Kosova do të blejë nga buxheti i saj edhe 10 të tjerë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco