Mungesa e borës dështon turizmin e skive në Slloveni dhe Mal të Zi

Mungesa e borës dështon turizmin e skive në Slloveni dhe Mal të Zi

17:08, 23/02/2024
A+ Aa A-

Moti i ngrohtë i dimrit i papërshtatshëm po bën kërdi në vendpushimet e skive në pjesë të Evropës Qendrore dhe Ballkanit, pasi shpresat e skiatorëve për vrapime të shpejta shkrihet me borën në pista.

Ndërsa moti ka qenë përgjithësisht i ngrohtë, i gjithë sezoni duket se do të jetë i dështuar, pasi meteorologët parashikojnë se temperaturat rreth 10 gradë Celsius do të mbeten këtë javë dhe në vijim. Edhe pse ka pak borë, në vendpushimin Kranjska Gora të Sllovenisë, pjesa më e madhe e malit është pa të dhe bora që bëhet në pista nuk mund të mbahet kur është kaq ngrohtë.

Vendpushimi i Malit të Zi, Zabljak, po pëson të njëjtin fat, me industrinë turistike të shqetësuar për një prirje dhe vizitorët që do të qëndrojnë larg herës tjetër. “Ka mbulesë dëbore lart në male dhe disa entuziastë të natyrës mund të shkojnë në një nga majat dhe të bëjnë ski atje,” tha drejtori i resortit Stojan Abazovic. “Por siç mund ta shohim, është një numër shumë i vogël njerëzish për ofertën më të konsiderueshme të turizmit dimëror”, shtoi ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco