Profesori nga Novi Sadi: Ashtu si idhujt e tij – çetnikët, edhe Aleksandar Vuçiq është në anën e gabuar të historisë, atë të Putinit

Profesori nga Novi Sadi: Ashtu si idhujt e tij – çetnikët, edhe Aleksandar Vuçiq është në anën e gabuar të historisë, atë të Putinit

10:24, 19/02/2024
A+ Aa A-

Drejtori i programit të Gazetarëve të Pavarur të Vojvodinës (NDNV) dhe profesori në Universitetin e Novi Sadit, Dinko Gruhonjiq, tha, në lidhje me reagimin e regjimit në Serbi për vdekjen e politikanit opozitar rus Alexei Navalny, se “Serbia vazhdon të endet nëpër labirintet e ferrit tokësor”.

“Aleksandar Vuçiq thjesht nuk është në gjendje të dallojë të mirën nga e keqja, nuk ka mundur ta bëjë këtë gjatë gjithë jetës së tij, sepse përndryshe pse do të bëhej anëtar i Partisë Radikale Serbe, asaj organizate kriminale dhe më pas sekretar i përgjithshëm i saj si një djalë i ri”, tha Gruhonjiq për Danas

Ai kujtoi se Vuçiq po fliste “për një lloj hetimi që do të zbulojë, si të thuash, shkakun e vdekjes së Navalny” dhe pyeti: “Kush do ta kryejë atë hetim? Inspektorët nga gulagët e Putinit?

 “Ashtu si idhujt e tij nga Lufta e Dytë Botërore – çetnikët, edhe Aleksandar Vuçiq është padyshim në anën e gabuar të historisë, pra në anën e neonazizmit të Putinit. Duke pasur parasysh se presidenti i Serbisë doli nga vitet 1990, pra nga regjimi nacional-socialist i Sllobodan Millosheviqit, ministër i propagandës së luftës së të cilit ishte, zgjedhja e tij është logjike dhe ‘konsistente’”, tha Gruhonjiq.

Sipas tij, “problemi është se Vuçiqi, si dhe shumë politikanë të tjerë dhe anëtarë të intelektualëve dhe “elitës” të tjerë më keq se turma në Serbi, e kanë lagur vendin me një lloj të ashtuquajtur rusofili, që nuk është asgjë por adhurimi i vdekjes

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, disa media i quajti “shkaba në prag të vdekjes”, sepse kanë vërejtur se gjatë fjalimit të bashkëshortes së të ndjerit Alexei Navalny, presidenti i Serbisë i është shmangur duartrokitjeve për Yulia Navalny në konferencën e sigurisë në Mynih.

“Por Rusia është thelbi dhe tani kjo pas vdekjes së (Alexei) Navalny, është një situatë tmerrësisht e vështirë dhe sigurisht një tragjedi dhe një lajm i keq për të gjithë botën, për çdo person normal është e tmerrshme kur dëgjon se dikush ka vdiq. Nëse ai vdiq për këtë apo atë arsye, hetimi i kujtdo do ta vërtetojë këtë, por sigurisht që është një lajm i keq që kontribuon në një atmosferë edhe më të rëndë”, tha Vuçiq.

Navalny vdiq në një burg për kriminelët më të rëndë, pranë Rrethit Arktik, ku regjimi i Vladimir Putin e mbajti atë si të burgosur politik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco