Policia malazeze konfiskoi 27 tonë drogë për 12 vjet

Policia malazeze konfiskoi 27 tonë drogë për 12 vjet

09:15, 07/12/2023
A+ Aa A-

Në 12 vjet, policia malazeze sekuestroi gati 27 ton drogë të ndryshme (kanabis, heroinë, kokainë dhe droga sintetike). Këto janë të dhënat e Iniciativës Globale për Luftimin e Krimit të Organizuar Transnacional (GI/TOC) të marra nga Ministria e Brendshme e Malit të Zi, për periudhën 2010-2022, njoftoi RTCG.

Sipas këtyre të dhënave, më së shumti drogë u kap në vitin 2021, 4.7 ton.

Atë vit u sekuestruan 1244,1 kilogramë kokainë, tre tonë e gjysmë kanabis, dy kilogramë heroinë dhe 3,1 kilogramë drogë sintetike.

Policia malazeze konfiskoi pak më shumë se tre tonë drogë në vitin 2017, më pas në 2018 dhe në 2020.

Vitin e kaluar u sekuestruan gjysmë ton kokainë, 1.8 ton kanabis dhe disa kilogramë kokainë dhe drogë sintetike.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco