Interpol lëshon urdhër-arresti për Milan Radoiçiç

Interpol lëshon urdhër-arresti për Milan Radoiçiç

20:16, 06/12/2023
A+ Aa A-

Organizatori i sulmit terrorist në Banjskë, Milan Radoiçiç nuk do të mundet të dalë nga Serbia, kjo sepse Interpol ka lëshuar një urdhërarresti për të

Ish-nënkryetarin e Listës Serbe i cili akuzohet për vrasjen e efektivit të policisë, Afrim Bunjaku, është marrë në pyetje për ngjarjen nga autoritetet serbe dhe është lënë i lirë, ndërkohë që kërkohet gjithashtu dhe nga autoritetet kosovare.

Sipas mediave kosovare, Radoiçiç është i sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania  e Madhe.

Radoiçiç ka pranuar publikisht se ka marrë pjesë në organizimin e grupit terrorist që ushtroi agresion ndaj Kosovës, më 24 shtator, teksa dyshohet se mbeti i lënduar lehtë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco