Video tronditëse/ Momenti kur fundoset anija në Lesvos

Video tronditëse/ Momenti kur fundoset anija në Lesvos

16:35, 27/11/2023
A+ Aa A-

Një faqe në internet turke postoi një video nga momenti kur dallgët "mbytin" anijen jashtë Mytilene - Trupi që u gjet i përket një marinari 30-vjeçar egjiptian, një 40-vjeçar shpëtoi - Avionët e Frontex në hetime

Një video tronditëse nga momenti kur anija “Raptor” fundoset në brigjet e Lesvos është publikuar pak më parë nga një faqe interneti turke.

Anija mund të shihet në video duke luftuar për të qëndruar në det, në momentin kur sterna e saj tashmë është fundosur teksa transmetonte njëkohësisht “MAYDAY”. Valët duket se ngadalë dhe torturues "gëlltitin" skeletin e anijes.

“Raptor” ishte nisur nga porti egjiptian i Al Dekheila me destinacion Stambollin. Anija e mallrave mbante kripë ndërsa ishte ndërtuar në vitin 1984 dhe ishte e gjatë 106 metra.

Trupi i gjetur nga mbytja e anijes në Lesvos i përket një marinari egjiptian

Në kushte të përmirësuara të motit,  pandërprerje vijojnë kërkimet për të huajt e humbur, anëtarë të ekuipazhit të anijes së mallrave "RAPTOR", e cila u mbyt mëngjesin e së dielës, 26 nëntor., jashtë Lesvos. Erërat tashmë janë dobësuar dhe  Roja Bregdetare  me ndihmën e mjeteve lundruese në zonën detare në jugperëndim të  Lesvos  po vijojnë kërkimet për 12 anëtarët e  anijes së mallrave  me flamurin Komoros që u mbyt dje.

Nga operacioni gjigant i kërkim-shpëtimit që u ngrit që nga mëngjesi i së dielës, kur anija lëshoi ​​sinjalin e fatkeqësisë, një 40-vjeçar egjiptian (i specializuar si naftëtar) i anijes është gjetur i gjallë dhe një trup i cili u transferua në 20:00 për në portin e Mytilene. Sipas informacioneve, trupi tashmë është identifikuar dhe i përket një marinari egjiptian 30-vjeçar.

Përsa i përket forcave që vijojnë të operojnë në zonën detare të mbytjes, në det lundrojnë dy mjete të Rojës Bregdetare (1 Patrullë në Det dhe 1 Patrullë), një Fregatë e Marinës dhe 4 mjete të tjera. Në të njëjtën kohë, që nga mëngjesi fluturon një helikopter i Rojes Bregdetare dhe prej orës 12:00 në hetime i është bashkuar edhe një avion i Frontex.

Gjithsej 14 anëtarë të ekuipazhit (një indian, njëmbëdhjetë egjiptianë dhe dy sirianë) ndodheshin në bordin e “Raptor”, i cili u mbyt në rrethana të deritanishme të paqarta, ndërsa anija po transportonte kripë nga Egjipti për në Stamboll.

Detari egjiptian i shpëtuar u gjet nga një helikopter i Marinës në një fuçi me lëndime të lehta në kokë. Duke folur për rojet bregdetare, ai zbuloi se "Raptor", i cili u mbyt në Lesbos, filloi të marrë ujë që nga mbrëmja e së shtunës.

“Anija po merrte ujë që mbrëmë. U përpoqëm me kova dhe çfarëdo mjeti tjetër që kishim në bord, të nxirrnim ujin, ta zbraznim. Ky është urdhri që na dhanë. Kur filloi të anohej rrezikshëm, atëherë u hodha në det. Pashë edhe 5 persona të tjerë që hidheshin  në ujë dhe që nga ajo kohë nuk i pashë më”, dëshmoi ai teksa shprehu dyshime nëse pjesëtarët e tjerë që u hodhën në ujë ishin të veshur me jelek shpëtimi.

Gjatë natës në kërkim morën pjesë 7 anije, një mjet lundrues në det të hapur dhe një helikopter.

Është anuar për shkak të hyrjes së ujit

Gjithçka nisi në orën 7 të mëngjesit të djeshëm kur kapiteni raportoi një dështim mekanik në dhomën e operacioneve të Departamentit të Transportit Tregtar. Sipas kapitenit Nikolaos Alexiou, përfaqësues për shtyp i Rojes Bregdetare, në pikën ku u mbyt anija e mallrave me marinarët e huaj, frynin erëra veriore, veriperëndimore me 9 beaufort, me lartësi dallge 4.5 metra. Pas rreth 1 – 1.5 orë kapiteni deklaroi se anija kishte marrë një goditje dhe më pas ata transmetuan sinjalin e fatkeqësisë.

Mobilizimi që në momentin e parë ka qenë i madh, me rezultat që tre orë më vonë është lokalizuar një pjesëtar i ekuipazhit.

Detari egjiptian u pa nga një helikopter i Marinës në majë të një fuçie me lëndime të lehta në kokë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco