'Vuçiç, jep dorëheqjen!' - Serbët planifikojnë protestën tjetër të fuqishme kundër presidentit

'Vuçiç, jep dorëheqjen!' - Serbët planifikojnë protestën tjetër të fuqishme kundër presidentit

18:49, 04/06/2023
A+ Aa A-

Beograd - Një protestë e re është planifikuar për javën e ardhshme, në atë që po bëhet një sfidë gjithnjë e më serioze për  Presidentin serb Vuçiç, ndoshta më e madhja me të cilën ai është përballur që nga ardhja në pushtet 11 vjet më parë.

Dhjetëra mijëra serbë marshuan në Beograd të shtunën në tubimin e pestë masiv të vendit për të kërkuar që qeveria të marrë një qëndrim më të ashpër ndaj ligjeve për kontrollin e armëve pas dy masakrave, njofton Euronews.

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Serbisë të shtunën për të pestën herë në një muaj, pas dy masakrave që tronditën kombin, edhe pse Presidenti populist i vendit hodhi poshtë çdo përgjegjësi për krizën dhe injoroi kërkesat e protestuesve për të dhënë dorëheqjen.

Turma, duke brohoritur parulla kundër presidentit Aleksandër Vuçiç, marshoi nëpër kryeqytetin, Beograd, për t'u mbledhur para selisë së tij në qendër të qytetit. Ata lëshuan një tullumbace të madhe me mbishkrimin “Vuçiç, largohu”.

Studentët e universitetit udhëhoqën marshimin, duke mbajtur një pankartë ku shkruhej "Serbia kundër dhunës!"

Protestuesit e opozitës kanë kërkuar dorëheqjen e zyrtarëve të lartë të qeverisë dhe heqjen e licencave të transmetimit për rrjetet televizive të cilat, thonë ata, promovojnë dhunën dhe lavdërojnë figurat e krimit.

Protesta e së shtunës, që ka të ngjarë të jetë më e madhja deri tani, ishte disi ndryshe nga ato të mëparshme. Gazetarët e pavarur që mbulonin marshimin panë grupe të krahut të djathtë të infiltruar në marshim që synin të promovonin axhendën e tyre nacionaliste. Analistët thonë se disa nga këto grupe kanë lidhje të ngushta me shërbimin e sigurimit të Serbisë.

Pati raportime për mbështetës ultranacionalistë që sulmonin një gazetar të huaj me shkop. Disa nga sulmuesit kishin bluza me mbishkrimin rus Z, një simbol i agresionit rus kundër Ukrainës.

Kur nata ra, pjesëmarrësit ndezën telefonat e tyre celularë, duke i mbajtur lart teksa marshonin nëpër një rrugë qendrore të Beogradit dhe para ndërtesës së presidencës, shumë duke rënë bilbilave dhe duke bërë thirrje për dorëheqjen e Vuçiçit.

Protestuesit lanë qindra mesazhe për Vuçiçin të shkruara në copa letre tek presidenca, shumë prej tyre duke i bërë thirrje atij të jepte dorëheqjen.

Një protestë e re është planifikuar për javën e ardhshme, në atë që po bëhet një sfidë gjithnjë e më serioze për Vuçiçin, ndoshta më e madhja me të cilën ai është përballur që nga ardhja në pushtet 11 vjet më parë.

Opozita e ka akuzuar Vuçiçin për nxitje të intolerancës dhe gjuhës së urrejtjes gjatë qeverisjes së tij gjithnjë e më autokratike, ndërsa ka marrë në mënyrë të paligjshme kontrollin e të gjitha institucioneve shtetërore. Vuçiç e ka mohuar këtë, duke pretenduar se grupet opozitare duan që ai të rrëzohet me forcë.

"Ata thjesht duhet të dinë se vdekur apo gjallë, duke përfshirë fëmijët e mi, unë do të luftoj kundër atyre që mbështesin dhunën," i tha Vuçiç një stacioni televiziv pro-qeveritar. "Ata nuk do të më trembin kurrë."/ar.sh/SYRI.NET

Lexo edhe: Ndizet qendra e Beogradit nga dritat e celularëve në protestën e Serbisë kundër dhunës

Protesta më e madhe në Serbi kundër qeverisë, fluturojnë balonat me thirrjen 'Vuçiç, largohu!'

Dhjetëra mijëra serbë ngrihen në këmbë: Vuçiç ik!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco