Vuçiq emëron si këshilltar njeriun që u arrestua për blerje votash në zgjedhjet e Bosnje-Hercegovinës

Vuçiq emëron si këshilltar njeriun që u arrestua për blerje votash në zgjedhjet e Bosnje-Hercegovinës

13:28, 23/03/2023
A+ Aa A-

Adam Sukalo është emëruar në pozitën e këshilltarit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç për çështje rajonale nga data 15 mars 2023.

Ai ka diplomuar në fushën e drejtësisë dhe është anëtar i Partisë Progresive Serbe (SNS) të Vuçiçit si dhe ish-deputet i Kuvendit të Serbisë.

Më parë ka qenë edhe deputet i pavarur në Kuvendin e Republika Srpska, në periudhën 2014-2018.

Në shtator të vitit 2022, Sukalo ishte në mesin e gjashtë personave të ndaluar në Banja Luka.

Siç njofton N1 Sarajevë, arsyeja ka qenë – dyshimi për blerje të votave në zgjedhjet e Bosnje-Hercegovinë.

Sipas Danas, Vladimir Mandiq dhe Adam Sukalo, zyrtarë të SNS-së, u arrestuan me urdhër të presidentit të presidencës trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës, Milorad Dodikut. /Telegrafi/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco