Thriller me një tregtar suedez kokaine/ Si arriti në Greqi me pasaportën e kushëririt të tij?

Thriller me një tregtar suedez kokaine/ Si arriti në Greqi me pasaportën e kushëririt të tij?

09:32, 21/03/2023
A+ Aa A-

Interesant është rasti i tregtarit suedez Joanel Araya , kryesisht përsa i përket mënyrës sesi i kërkuari  në bazë të një urdhër-arresti evropian arriti në Greqi, duke përdorur pasaportën e një të afërmi të tij.

Aktiviteti i tij i paligjshëm, siç të paktën përshkruhet në përmbajtjen e fletarrestit evropian , është i pasur. 

Madje ai ka arritur t'u shpëtojë autoriteteve policore që e kërkonin tre vitet e fundit.

Në veçanti, gjatë periudhës 2022-2023 , policia suedeze po heton bisedat me tekst përmes platformës telefonike të koduar Sky ECC. 

Në këtë mënyrë, autoritetet suedeze arrijnë të lidhin llogarinë e GIZYV2 me Joanel Araya, kryesisht përmes lëvizjeve të tij ndërmjet vendndodhjeve të ndryshme, mesazheve në numrin e telefonit dhe bisedave të tij me palë të treta. 

Autoritetet suedeze arrijnë në përfundimin - bazuar në bisedat e gjetura në llogarinë në fjalë - se Araya është i përfshirë në trafikun e drogës. 

Pamjet nga komunikimet përmes aplikacionit Sky përmbajnë imazhe të drogës që ai dyshohet se blen dhe tregton.

15 kilogramë amfetaminë

Sipas përmbajtjes së dosjes së çështjes, tregtari suedez, së bashku me një person tjetër, ranë dakord midis janarit dhe shkurtit 2021 për të blerë ilegalisht 15 kilogramë amfetaminë , e cila konsiderohet si stimuluesi i dytë më i përhapur në Evropë pas kokainës dhe prodhohet veçanërisht në Holanda, Belgjika dhe Polonia.

Droga transportohej nga Goteborgu i Suedisë, ku Araya dhe bashkëpunëtori i tij – sipas aktakuzës – kujdeseshin për ruajtjen dhe përpunimin e saj .

Në urdhër-arrestin evropian të lëshuar kundër Araya përmendet edhe përfshirja e tij në dy raste të tjera të transportit dhe shitjes së lëndëve narkotike.

Konkretisht, midis shtatorit dhe tetorit 2020 në Stokholm të Suedisë, Araya i ka transferuar një personi të tretë 435 gramë kokainë dhe një vit më vonë, në Goteborg të Suedisë, atij iu gjetën pesë kilogramë amfetaminë.

Arrestimi në ishull grek,Kos

Tregtari suedez u gjet më 22 shkurt 2023 në orën 4 të pasdites në Kos  kur oficerët e policisë të Departamentit të Sigurisë së Kos, duke përdorur informacione nga autoritetet suedeze, iu afruan në momentin kur ai po provonte për të nxjerrë bileta, së bashku me tre bashkatdhetarë të tij, për të shkuar në Halicarnassus.

Gjatë kontrollit policor, Araya paraqet një pasaportë me një emër tjetër që nuk i korrespondon atij siç tregon shenjat e gishtave. 

Në vend të kësaj, sistemi i kërkimit tregon urdhrin evropian të arrestit që është lëshuar kundër tij.

Duke kërkuar falje, i akuzuari deklaron se ka dashur të vizitojë Turqinë për arsye personale dhe për këtë ka përdorur pasaportën e kushëririt të tij të cilit e dinte se i ngjante, por pa dijeninë e këtij të fundit se i mungonte pasaporta.

Ai nuk i pranon akuzat dhe pretendon se në janar 2021 ka qenë në Spanjë dhe në 2020 në Suedi.

“Tetë ditë para arrestimit kam qenë në Spanjë dhe nuk më kanë arrestuar ”, thotë ai në mënyrë karakteristike dhe shton: “Përsa i përket pasaportës false që mbaja, ajo ishte e kushëririt tim dhe e mbaja sepse isha i hutuar dhe jo sepse e dija se po ndiqesha penalisht me një urdhër-arresti evropian » .

Vihet re se autoritetet suedeze kërkuan nga autoritetet përkatëse greke në bazë të urdhrit evropian dhe për të mbrojtur hetimin e tyre, që Araya të mos lejohet të vizitojë, të përdorë telefonin dhe në përgjithësi të komunikojë me të tjerët në çfarëdo mënyre si marrja e letrave dhe çdo lloj korrespondence tjetër, diçka që avokatët e tij e kundërshtonin.

“Autoritetet e Suedisë, të cilat Suedia në vitet e fundit ka marrë rekomandime për shkelje sistematike të të drejtave të njeriut dhe minoriteteve dhe ndarje ekstreme racore, u kërkon autoriteteve greke të izolojnë drejtorin tim në një qeli pa akses në telefon pa mundësi vizitash dhe pa komunikimi me palët e treta. Mizoria që në asnjë mënyrë nuk qeveris frymën e një Republike të re. Sot gjykata e Rodosit vendosi dorëzimin e drejtorit tim, tani jam ofenduar me vendimin dhe fjalën e ka Gjykata e Lartë ”, tha avokatja e Arayas, Anthoula Anasoglou në një komunikim që protothema.gr pati me të dje.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco