Fjalat e para të plagosurve nga përplasja e trenave në Larisa: Përjetuam ferrin

Fjalat e para të plagosurve nga përplasja e trenave në Larisa: Përjetuam ferrin

11:08, 03/03/2023
A+ Aa A-

“Ne jetuam ferrin”: Këto ishin fjalët që dolën nga goja e të plagosurve që mbërritën mëngjesin e së mërkurës në autoambulancat në Urgjencën e Spitalit të Përgjithshëm të Larisës, ku u pritën nga shefja Evangelia Katsioulis.

Gruaja që jetoi dy tragjeditë e tjera në Tempi, me tifozët e PAOK-ut dhe më pas me studentët, flet për protothema.gr për atë që ka përjetuar me të plagosurit nga aksidenti fatal i trenit .

"Është e paimagjinueshme ajo që ka ndodhur. Që në momentin e parë kur u njoftuam për tragjedinë, të gjithë erdhëm në spital, edhe pse nuk ishte në krye të detyrës, dhe filluam punën. Të gjithë erdhën për të ndihmuar sepse të plagosurit janë të rinj të cilët ne duhej të kujdeseshim për plagët e tyre dhe t'u shpëtonim jetën. Nuk e dinim sa njerëz do të na sillnin, por ne jemi ende këtu dhe vazhdojmë t'i ndihmojmë ata të shërohen. Ne u shtrënguam kur na sollën të vdekurit e parë. Jemi vërtet të tronditur. Fjalët e para të të plagosurve ishin “Ne jetuam ferrin”. Dhe vetëm duke dëgjuar këto fjalë, kupton se çfarë kanë jetuar këta fëmijë. Janë të gjithë fëmijë që nuk do ta harrojnë kurrë këtë ngjarje”, thotë ajo për protothema.gr.

Jashtë ambienteve përreth spitalit, në parmakë janë vendosur copa të zeza , në mënyrë që të mos mund të regjistrohet imazhi tragjik, pasi shumë prej trupave janë të karbonizuar ose të copëtuar, pasi në spital ka më shumë se 10 thasë me pjesë njerëzore.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco