Tërmeti tragjik/ Erdogan shpall gjendjen e jashtëzakonshme për 3 muaj

Tërmeti tragjik/ Erdogan shpall gjendjen e jashtëzakonshme për 3 muaj

13:11, 07/02/2023
A+ Aa A-

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan, ka njoftuar se është vendosur gjendja emergjente për 3 muaj në 10 provinca të goditura nga tërmeti.

Gjithashtu ai ka bërë me dije se në disa zona janë dërguar mbi 102 mijë shtretër. Turqia u trondit nga dy tërmete të forta , duke shkaktuar mbi 5 mijë viktima, mijëra të plagosur dhe shumë të tjerë të bllokuar nën rrënoja.

“Jemi pĂ«rballĂ« njĂ« prej fatkeqĂ«sive mĂ« tĂ« mĂ«dha jo vetĂ«m nĂ« historinĂ« e RepublikĂ«s sonĂ«, por edhe nĂ« gjeografinĂ« tonĂ« dhe nĂ« botĂ«. Deri mĂ« tani nĂ« rajon janĂ« dĂ«rguar 54 mijĂ« tenda, 102 mijĂ« shtretĂ«r dhe gjĂ«ra tĂ« tjera tĂ« nevojshme. Shteti ynĂ« ka nisur tĂ« punojĂ« nĂ« zonat e fatkeqĂ«sisĂ« me tĂ« gjitha institucionet, personelin. NĂ« radhĂ« tĂ« parĂ«, ne kemi ndarĂ« 100 miliardĂ« lira pĂ«r institucionet tona pĂ«r ndihmĂ« emergjente dhe aktivitete mbĂ«shtetĂ«se”, ka thĂ«nĂ« Erdogan.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco