Parlamenti Evropian voton për rishikimin e ndihmës financiare të BE-së për Serbinë

Parlamenti Evropian voton për rishikimin e ndihmës financiare të BE-së për Serbinë

13:51, 23/11/2022
A+ Aa A-

Në seancën e Parlamentit Evropian është miratuar rezoluta për zgjerimin e BE-së, e cila i rekomandon Komisionit Evropian dhe vendeve anëtare që përparimi i Serbisë drejt BE-së të kushtëzohet me vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe progresin e dukshëm në reforma.

Është miratuar edhe një amendament me të cilin ndër të tjera rekomandohet rishikimi i fondeve të para-anëtarësimit për Serbinë dhe projekteve të financuara prej tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco