Nikos Dendias: 'Jemi gati për dialog me Turqinë, nuk duam rrugën e forcës'

Nikos Dendias: 'Jemi gati për dialog me Turqinë, nuk duam rrugën e forcës'

18:43, 03/10/2022
A+ Aa A-

Në një intervistë për mediat greke ministri i Jashtëm Nikos Dendias, theksoi se reagimet turke mund të çojnë në situata të pakontrollueshme.“Nuk do të doja të spekuloja apo vlerësoja nëse këto lëvizje janë pjesë e një plani të përgjithshëm të udhëheqjes turke që mund të çojë në situata të pakontrollueshme ”, tha ai.

Nga ana e tij, ministri i Jashtëm siguron:“Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur atdheun tonë”, duke theksuar me theks: “Jemi gati për të gjitha eventualitetet”.

Në pyetjen se si mund të zvogëlohet tensioni, Dendias zbulon se Athina po kërkon mënyra që “Turqia të dalë nga politika e ngujuar për të krijuar kushtet minimale për rifillimin e dialog ose të paktën disa kontakte”, ndërsa shtoi: “Ne jemi të gatshëm dhe të gatshëm për një dialog konstruktiv dhe kuptimplotë me Turqinë” .

Duke dërguar një mesazh të qartë në anën e kundërt të Egjeut, kreu i diplomacisë greke vëren se kufijtë nuk mund të rishkruhen me forcë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco