Nacionalisti serb, Dodik: Referendumet në Ukrainë mund të përdoren në Bosnjë

Nacionalisti serb, Dodik: Referendumet në Ukrainë mund të përdoren në Bosnjë

13:31, 30/09/2022
A+ Aa A-

Nacionalisti serb i BosnjĂ«s, Milorad Dodik thotĂ« se ai respekton Vladimir Putinin dhe mbĂ«shtet tĂ« ashtuquajturat “referendume” nĂ« UkrainĂ«n e pushtuar pĂ«r bashkimin me RusinĂ«.

Dodik, i cili aktualisht shërben si anëtar serb boshnjak i presidencës trepalëshe, po fliste përpara zgjedhjeve të përgjithshme në Bosnjë, të dielën.

NjĂ« mbĂ«shtetĂ«s i zĂ«shĂ«m i presidentit rus Vladimir Putin, Dodik sugjeroi se “referendumet” nĂ« UkrainĂ«, tĂ« cilat PerĂ«ndimi i ka dĂ«nuar si tĂ« detyruara, tĂ« paligjshme dhe tĂ« manipuluara, mund tĂ« pĂ«rdoren nĂ« BosnjĂ«.

Dodik mbron haptazi shkatërrimin e entitetit të mbizotëruar nga serbët e Bosnjës, Republika Srpska (RS) dhe bashkimin e tij me Serbinë fqinje.

Ndarja e vendit nĂ« dy njĂ«si ose entitete kryesore administrative, RS dhe Federata me shumicĂ« boshnjako-kroate e BiH ose FBiH, Ă«shtĂ« rezultat i MarrĂ«veshjes sĂ« Paqes tĂ« Dejtonit tĂ« ndĂ«rmjetĂ«suar nga SHBA-ja dhe PerĂ«ndimi, marrĂ«veshja e paqes qĂ« i dha fund marrĂ«veshjes sĂ« BosnjĂ«s nĂ« 1992 – Lufta e 1995, e cila pa rreth 100.000 njerĂ«z tĂ« vrarĂ«.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco