‘I varur nga bixhozi’/ Grabitësi i bankës në Colonos, një oficeri i marinës greke

‘I varur nga bixhozi’/ Grabitësi i bankës në Colonos, një oficeri i marinës greke

19:57, 24/09/2022
A+ Aa A-

Një nënoficer aktiv i Marinës greke është grabitësi i degës së bankës të ndodhur mesditën e djeshme në zonën e Colonos.

41-vjeçari, i martuar me dy fëmijë, ka kërcënuar me armë klientët dhe punonjësit dhe ka rrëmbyer nga arkat 7960 euro. Më pas ai u arratis pa e ditur se oficerët e Departamentit të Grabitjes kishin qenë në gjurmët e tij për një kohë të gjatë dhe po vëzhgonin lëvizjet e tij.

Pas dy orësh e gjetën atë në Peristeri dhe e prangosën. Pak më vonë, në katin e 11-të të Sigurimit të Atikës, dyshohet se ai u ka thënë se “ishte i varur nga bixhozi dhe bastet” dhe për pasojë kishte nevojë për para.

Sipas hetimeve të policisë, kreu i grupit akuzohet për pesë raste të grabitjes në banka dhe një në një postë me një plaçkë totale mbi dyzet mijë euro.

Aksioni i tij me vjedhje nisi nga fundi i qershorit 2021 dhe bankat e tij "të preferuara" ishin degët në Dekelias Avenue në New Philadelphia dhe në rrugën Dyrrachio në Kolonos.

Në kontrollin e kryer në shtëpinë e tij dhe në motoçikletën që ka përdorur si mjet arratisjeje, janë gjetur dhe konfiskuar:

pistoletë me ajër

shumën -7960- euro (të cilën e kishte hequr gjatë grabitjes)

maskë mbrojtëse prej pëlhure

syze dielli dhe

sasia e veshjeve të përdorura gjatë kryerjes së grabitjeve

41-vjeçari u dërgua në prokurori dhe hetuesi nga ku mori afat për të kërkuar falje të mërkurën e ardhshme.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco