Dritan Abazoviç para deputetëve: Ju shqetëson fakti se jam shqiptar

Dritan Abazoviç para deputetëve: Ju shqetëson fakti se jam shqiptar

13:43, 19/08/2022
A+ Aa A-

”Që në ditën e parë u ka shqetësuar fakti që jam pjesëtar i një kombi pakicë [shqiptar]. Unë jam kryeministër që merr vendime të vështira, që mbrojti interesat kombëtare edhe pas 30 gushtit 2020, që ruajti kursin e politikës së jashtme”, ka thënë kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, në seancën ku po votohet një mocion mosbesimi ndaj tij.

Seanca ka filluar pak minuta pas orës 11:00, kur është paraparë të mbahet.

”Jam kryeministër që merr vendime të vështira. Sot ndoshta bashkoheni të gjithë në urrejtje. Heren tjeter bashkohuni ne dashuri. Le të flasim për gjëra reale jo halucinacione e bash për këtë duhet të bashkohemi… Pres diskutimin dhe përpjekjen e sotme për të shpjeguar pse erdhi iniciativa për rrëzimin tim, kush është frymëzuesi dhe çfarë fshihet pas saj”.

Abazoviq tha se pas saj nuk qëndron as rruga europiane, as dëshira për të përzier kartat politike.

“Ka nevojë që Mali i Zi të ndalet në rrugën e transformimit në mënyrë që struktura të caktuara rifitojnë pozicionet e tyre financiare që u kanë shpëtuar ose janë në gjendje të mirë për t’u shpëtuar. Për këtë do të flas më poshtë, emrin dhe mbiemrin”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

?19/08/2022 16:25

Marrëveshja me kishën serbe për çfatë i duhet këtij "shqiptarit"?

Gima19/08/2022 15:39

Ndëgjone se q'far thot ky shqipëfolës,ti më së paku je shqipëtar,por je i dobët dhe të kanë lajthitur edvini me vllaun e tij vuqiqin,si ta muarr mendja ti mu plrzie në qështje të dy popujve o torrollak.

Shto koment

Denonco