Lajmi i fundit

LIVE- SYRI TV/ Pedagogët në protestë tek Universiteti i Tiranës

Greqi, do bënte selfie, turisti britanik goditet për vdekje nga bishti i helikopterit

Greqi, do bënte selfie, turisti britanik goditet për vdekje nga bishti i helikopterit

18:18, 26/07/2022
A+ Aa A-

Një i ri britanik ka humbur jetën pasi u godit nga rotori i bishtit të një helikopteri në Greqi. Besohet se Jack Fenton, nga Kenti, sapo kishte zbritur nga helikopteri Bell 407 në Athinë.

Policia greke arrestoi dy pilotët dhe një pjesëtar të ekuipazhit tokësor në lidhje me vdekjen e 22-vjeçarit. Ata përballen me akuzën e vrasjes nga pakujdesia. Jack Fenton, 22 vjeç, kishte ecur drejt pjesës së pasme të helikopterit, me sa duket për të bërë një selfie, pasi fluturoi nga ishulli i Mykonos në një helipad privat pranë Athinës mbrëmjen e djeshme.

Zyra e Jashtme, Commonwealth dhe Zhvillim (FDCO) tha: “Ne po mbështesim familjen e një britaniku që ka vdekur në Greqi”.

Një deklaratë nga punëdhënësi i Fenton, Ball Street Network në Londër, tha: “Ekipi ynë është i tronditur pasi sapo mësoi për këtë lajm tragjik.

“Dashuria dhe mendimet tona janë me familjen dhe miqtë e Jack.”

‘Procedurat e nevojshme’

Fenton ishte mes një grupi pushuesish që ktheheshin nga ishulli grek i Mykonos me helikopter privat dhe sapo kishte zbritur në një aeroport afër Athinës.

Thuhet se ai kishte ecur pas helikopterit, motori i të cilit ishte ende në punë dhe u godit dhe u vra nga tehu.

Prindërit e tij thuhet se po e ndiqnin me një helikopter të dytë, i cili më pas u devijua.

Hetuesit do të shqyrtojnë nëse janë ndjekur procedurat e nevojshme përpara se pasagjerët të lejoheshin të dilnin, megjithëse burime policore i kanë thënë BBC-së se piloti kryesor kishte përvojë.

Tre të arrestuarit janë liruar pa u akuzuar ndërsa hetimet vijojnë. FCDO tha gjithashtu se ishte “në kontakt me autoritetet lokale”.

Z. Fenton ishte një ish-nxënës i shkollës Sutton Valence, pranë Maidstone, Kent.

Një deklaratë nga drejtori James Thomas tha: “Shkolla jonë u trishtua kur dëgjoi lajmin tragjik për Jack këtë mëngjes. Ai ishte një anëtar shumë i njohur i komunitetit dhe ne i kemi dërguar ngushëllimet tona familjes. Mendimet dhe lutjet tona janë me të gjithë ata që janë prekur nga incidenti”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco